Zwiększenie ESM

Będzie więcej pieniędzy na ratowanie zadłużonej strefy euro. Jak donosi portal ekonomia24.pl, powołując się na informacje Polskiej Agencji Prasowej, najnowszy plan zakłada podniesienie zabezpieczenia do 2 bln euro. Obecna koncepcja znanego pod nazwą Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego opiera się na funduszu ratunkowym opiewającym na kwotę 500 mld euro.

Jednak nawet tak ogromna suma nie wystarczyłaby w przypadku ewentualnych kłopotów dużego europejskiego państwa, jak chociażby wciąż balansujące nad krawędzią przepaści Włochy czy Hiszpania. Taka sytuacja nie jest nie możliwa, zwłaszcza po ostatnich doniesieniach z Grecji, gdzie dziura budżetowa ma być dwa razy większa niż do tej pory uważano i wynosić 20 mld euro. Kraje strefy euro starają się więc zabezpieczyć na wypadek takiej konieczności i pracują nad zwiększeniem zdolności pożyczkowej ESM. Jak donosi niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, suma funduszu wzrosła by do 2 bln euro dzięki tzw. lewarowaniu.

Taki mechanizm był zastosowany  w stosunku do poprzednika ESM, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.  Podobnie jak w przypadku EFSF, zwiększenie polegałoby na dopuszczeniu do finansowania kapitału prywatnego. Taki zabieg pozwoliłby na obejście narzuconego przez Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec maksymalnego udziału Niemiec w ESM, wynoszącego obecnie 190 mld euro. Każdorazowa zmiana tej kwoty leży w gestii Bundestagu.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble jest orędownikiem zwiększenia środków ESM w takiej formie. Zdecydowanie sprzeciwia się z kolei rząd fiński, uważając, że taka ingerencja jest sprzeczna z postanowieniami umowy o ESM i musi zostać zaaprobowana przez tamtejszy parlament. Ustalenia dotyczące wzrostu zdolności pożyczkowej ESM wymagają opracowania szczegółów i będą zapewne tematem rozmów w Brukseli.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: Bartosz Kosiński, Zdjęcie: Lupo/PIXELIO