ZUS sprawdza działalność firm szkoleniowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął kontrolę funkcjonowania firm szkoleniowych, zatrudniających lektorów oraz wykładowców na umowy dzieło. Według ZUS osoby te były zatrudniane na umowę zlecenie, przez co firmy będą zmuszone do spłaty składek nawet na kilka lat wstecz. Wartość na jaką miałyby być zadłużone wspomniane podmioty gospodarcze oscylują na kwoty nawet kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Jak donosi portal finanse.wp.pl, co najmniej jedno przedsiębiorstwo będzie musiało uiścić składki w wysokości ponad miliona złotych.

 

Już w latach 2008/ 2009 miały miejsce pierwsze kontrole umów o dzieło, a sprawy te w efekcie końcowym umorzono. Jednocześnie kwestią sporną jest zasadność roszczeń ZUS- nie tylko według osób, które podlegają dodatkowej kontroli, lecz również według wielu  prawników.

 

Prawdopodobnym powodem zaistnienia takiej sytuacji, jest szerokie pole możliwości interpretacji istniejących przepisów, które dość nieprecyzyjnie reguluję kwestię różnic pomiędzy umową zleceniem, a umową o dzieło. Pierwsza wymaga zapisu, iż zlecenie wymaga staranności działania, natomiast druga wymaga osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Przedsiębiorcy poddani kontroli ZUS mogą apelować w tej sprawie, jednakże związane jest to z prowadzeniem długotrwałego procesu.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: GG/ Pixelio.de