Zniknie większość banków z polskiego rynku

Analitycy sytuacji gospodarczej podkreślają, że wkrótce z polskiego rynku zniknie duża część banków, które do tej pory na nim funkcjonowały. Prognozuje się, iż utrzyma się zaledwie 10 największych banków, gdyż polski rynek jest zbyt mały dla obecnej ilości. Ponadto zauważa się tendencje wycofywania z polskiego rynku mniejszych instytucji finansowych, lub zmiany profilu obsługi przez banki.

 

Jak donosi biznes.gazetaprawna.pl, w najbliższych latach w Polsce pozostanie od 5 do 10 największych banków, gdyż aktualna sytuacja gospodarcza kraju nie pozwala na to, by mniejsze istytucje mogły normalnie funkcjonować. Podkreśla się, iż powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim obniżony wzrost gospodarczy, który ma się w najbliższych latach utrzymać.

Analitycy podkreślają także, iż przez następne 10 lat nie można się spodziewać wzrostu na poziomie dwucyfrowym, lecz należy raczej liczyć na 3,5- 4 proc. wzrost. Co więcej, już teraz można zauważyć pierwsze zmiany w sektorze bankowym na polskim rynku. Bowiem mają miejsce pierwsze przejęcia, konsolidowanie banków, czy zawężanie działałności wybranych instytucji finansowych.

 

Co ciekawe, coraz więcej klientów zyskują banki spółdzielcze. Obecnie działalność tych instytucji finansowych objęła 8 proc. wpływu na polskim rynku, a wkrótce może nawet poszerzyć swoją aktywność- jak to się dzieje w Europie Zachodniej ( tam banki spółdzielcze posiadają od 30 do 40 proc. udziałów na rynku).

 

Jednocześnie zauważa się, iż zaistnienie wspomnianych zmian na polskim rynku może poskutkować zmniejszeniem zaufania wobec instytucji bankowych.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I.Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: Q Pictures/ Pixelio.de