Znikające Banki?

Znikające-Banki?W ostatnim czasie znacznie zmniejszyła sie ilość oddziałów bankowych. Jest to spowodowane przede wszystkim konsolidacją instytucji bankowych na polskim rynku finansowym. Jednocześnie ma na to wpływ zmiana sposobu zarządzania placówkami, jak również progresywny rozwój usług oferowanych w formie online.

Jak donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl, w ostatnim czasie w Polsce zlikwidowano ponad 100 placówek bankowych. W wielu przypadkach było to wynikiem fuzji, tj. przejęcia jednego banku przez druga instytucję bankową. Tym samym sieć oddziałów Banku Zachodniego WBK zmniejszyła się aż o 40, po przejęciu Kredyt Banku. Taką sytuację tłumaczy się przede wszystkim zbyt duzą ilością oddziałów, które mieściły się niemal obok siebie. Utrzymanie takich placówek byłoby zatem nierentowne.

Jak się okazuje, nie tylko konsolidacja placówek bankowych wpływa na pomniejszenie ilości oddziałów na polskim rynku bankowości. Ma na to także wpływ zmiana strategii działania Banków. Dzięki czemu Bank Handlowy podjął decyzję o zamknięciu oddziałów zlokalizowanych w centrach handlowych, zamieniając je w tzw. „placówki smart“, gdzie Klienci samodzielnie wykonują większość transakcji przy pomocy automatów.

Ograniczenie liczby placówek bankowych jest także bezpośrednio związane z bardzo dynamicznym rozwojem usług mobilnych, co odnotowano między innymi w ING Bank Śląskim. Ilość oddziałów zredukowano aż o 16 jednostek.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: Petra Bork/ Pixelio.de