Zmiany w Rekomendacji T

Nowa Rekomendacja T zakłada znacząca liberalizację polityki kredytowej banków. W chwili obecnej, w każdej instytucji finansowej trwa ustalanie własnej możliwej do zaakceptowania relacji rat kredytowych do dochodów netto klienta. Swoje stanowisko banki muszą odpowiednio uzasadnić a o swoich ustaleniach poinformować Komisję Nadzoru Finansowego – podaje portal www.forsal.pl
Znowelizowana Rekomendacja T nie przewiduje odgórnego ograniczenia wysokości rat kredytów do dochodów klienta. Jednakże, brak ograniczeń nadzoru nie sprawi, że wszystkie banki staną się bardziej liberalne – z pewnością natomiast zaczną się jednak od siebie różnić. Zwiększą się szanse klienta, któremu odmówiono kredytu na uzyskanie pomocy gdzie indziej.
Nowa Rekomendacja T pozwala również na stosowanie uproszczonych zasad badania zdolności kredytowej klientów. Wedle tych reguł, banki będa mogły pożyczyć na dowód osobisty nieznanym klientom kredytu ratalnego w wysokości do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – w ogólnej kwocie 14,7 tysięcy złotych. Liberalizacja zasad udzielania kredytów ratalnych przez nową rekomendację T ma swoje uzasadnienie w statystykach prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej.
To właśnie łączna kwota sprzedaży kredytów konsumpcyjnych spadła ogółem do okoła pół miliona sztuk miesięcznie. Warto dodać, iż w szacunkach BIK pozabankowy rynek pożyczek gotówkowych to około 10 % rynku bankowego – korzysta z niego około 1,5 miliona klientów. Jednakże ze względu na fakt udzielania pozyczek na niewielkie kwoty. Ich udział w wartości udzielanych kredytów jest kilkukrotnie mniejszy.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H.Mikulska / Kredito24     Zdjęcie: J.Bork / Pixelio.de