Zmiany w podatku VAT: jak przedsiębiorcy będą się rozliczać?

Dotychczasowe zasady będą obowiązywać wyłącznie do końca 2013 roku. Polscy przedsiębiorcy, odliczając podatek VAT za styczeń 2014r. będą zmuszeni do uiszczenia podwójnego podatku. Jest to związane głównie z faktem wykonywania usług na przełomie grudnia 2013 i stycznia 2014 roku. Wielu przedsiębiorców nie wie jednak, jak stosować przepisy przejściowe.

 

Aktualne przepisy będą obowiązywać do 31 grudnia 2013r. , a wraz z 1 stycznia będzie miała miejsce nowelizacja istniejącego prawa o podatku VAT. Największe zastrzeżenia wśród przedsiębiorców wzbudzają dostawy i usługi wykonywane na przełomie starego i nowego roku- część towarów i usług zostanie  zafakturowana dopiero z początkiem 2014 roku.

Jak donosi portal podatki.gazetaprawna.pl , przepisami, które regulują rozliczenie z tytułu podatku VAT są art. 7, 8 i 11 ustawy z 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Według tych regulacji, towary oraz usługi zakupione przed końcem 2013 roku powinny być opodatkowane zgodnie ze starymi przepisami.

Wedle przepisów przejściowych, w stosunku do niektórych dostaw towarów i usług należy stosować tak zwany szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, których czynności miały miejsce jeszcze w roku 2013. Odnosi się to między innymi do dostaw mediów. Podkreśla się jednocześnie, iz te same przepisy obejmują także nabywców towarów oraz usług.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24    Zdjęcie: Rolf van Melis/ Pixelio.de