Zmiany w OFE: Polacy pozwą rząd?

Wkrótce ZUS posiądzie prawo do zagarnięcia niemal połowy środków z OFE. Jest to skutek głosowania dotyczącego zmian w OFE, za którymi opowiedziało się 232 posłów, a 216 było przeciw. Już teraz zapowiadany jest zbiorowy pozew wobec rządu, który ma stanowić kontrofensywę wobec przejęcia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych sporej części naszych składek.

 

Jak donosi portal finanse.wp.pl , dziesięciu prawników podjęła decyzję o złożeniu pozwu zbiorowego  wobec rządu. W przypadku pozytywnej oceny wydanej przed sąd, każdy, kto należy do OFE, ma prawo do niego dołączyć w celu ochrony swoich składek. Co ciekawe, takich osób w Polsce jest aż 16 mln, nie wiadomo jednak, jak liczna grupa postanowi dołączyć do pozwu.

Jednocześnie prawnicy zamierzają starać się o możliwość zabezpieczenia wierzytelności do momentu wydania decyzji przez Trybunał Konstytucyjny. Dzięki temu składki nie zostałyby przejęte przez ZUS do czasu wydania wyroku przez TK. Mimo to prawnicy podkreślają, iż nie chcą w ten sposób wstrzymać całej reformy, lecz jedynie zadbać o prawa osób, które nie godzą na nowe regulacje.

Prawnicy chcą w ten sposób zademonstrować swoje niezadowolenie wobec przepisów, które są z ich punktu widzenia niezgodne z Konstytucją. Co więcej, podkreślają, że rząd nie spodziewał się takiej reakcji, pomimo, iż dyskusję nad sprawą sprzeczności zaproponowanych zmian z Konstytucją podejmowano wielokrotnie.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24    Zdjęcie: Markus Hein/ Pixelio.de