Zła kondycja polskiej gospodarki – podaje “Financial Times”

Gospodarka Polski znajduje się w trudnej sytuacji – informuje „Financial Times”, cytowany przez portal Forbes. Brytyjski dziennik zwraca uwagę przede wszystkim na złe wskaźniki indeksu PMI polskiego przemysłu oraz pesymistyczne prognozy Komisji Europejskiej.

 

„Financial Times” wskazuje, że kwietniowy wskaźnik aktywności finansowej polskiego sektora przemysłowego wyniósł 46,9 punktów – o niemal punkt mniej niż przewidywane 47,8. Jest to najgorszy wynik od lipca 2009 r.

 

Ekonomiści komentują, iż do niskiego wyniku przyczynił się spadek indeksów produkcji i nowych zamówień.Specjaliści dodają także, że „przy spadku wskaźnika PMI w Niemczech w marcu i kwietniu istnieje ryzyko osłabienia się zamówień w eksporcie w najbliższych miesiącach”.

 

KE oszacowała, że w 2013 roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 1,1 proc. PKB, a zatem o 0,1 proc. wolniej, niż przewidywała w lutym. Komisja spodziewa się ponadto, że deficyt budżetowy Polski wyniesie w tym roku 3,9 proc. PKB, a w przyszłym urośnie do poziomu 4,1 proc.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: H. Mikulska / Kredito24     Zdjęcie: RKB Altmann / Pixelio.de