Zakupy w sieci będą bezpieczniejsze?

Już niedługo klienci sklepów online mogą spodziewać się zaostrzenia przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Wkrótce sklepy działające online, będą zobowiązane uregulować nie tylko należność z tytułu zakupu towaru, lecz także pieniądze przeznaczone na opłatę  kosztu przesyłki. Ponadto wydłużeniu ulegnie czas,  w którym konsumenci będą mogli odstąpić od transakcji.

 

Już wkrótce firmy działające w internecie nie będą mogły bezprawnie stosować praktyki, dzięki którym naliczano dodatkowe opłaty za produkty lub usługi. Przykładem neich będzie choćby automatyczne doliczenie opłaty za ubezpieczenie, podczas dokonywania rezerwacji biletu lotniczego. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w czerwcu 2014 roku, za sprawą unijnej dyrektywy dotyczącej praw konsumentów.

Jak podkreśla portal finanse.wp.pl, najbardziej zauważalną zmianą będzie wydłużenie okresu odstąpienia od dokonanej transakcji. Aktualnie klient ma możliwość rezygnacji z zakupionego towaru w ciągu 10 dni, jednak po wprowadzeniu  modyfikacji w przepisach, termin ten wyniesie 14 dni. Zadaniem firm oferujących swoje usługi w internecie będzie stworzenie odpowiednich regulaminów, jak również zmodyfikowanie strony internetowej w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami.

 

Jednocześnia podkreśla się, że takie zmiany najprawdopodobniej będą miały wpływ na podniesienie kosztów towarów oferowanych w e-sklepach. Warto także podkreślić, iż podobne przepisy od pewnego czasu obowiązują na terenie Niemiec.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24   Zdjęcie: brigitH/ Pixelio.de