Zakup samochodu to dopiero początek

Kiedyś samochód był luksusowym dodatkiem, a jego posiadanie świadczyło o wysokim statusie społecznym. W obecnych czasach sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Szacuje się, że po polskich drogach porusza się już ponad 20 milionów samochodów osobowych i ta liczba wciąż rośnie! Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez czterokołowca.
wygodny-samochodKiedyś samochód był luksusowym dodatkiem, a jego posiadanie świadczyło o wysokim statusie społecznym. W obecnych czasach sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Szacuje się, że po polskich drogach porusza się już ponad 20 milionów samochodów osobowych i ta liczba wciąż rośnie! Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez czterokołowca.

Samochód to wygoda

Posiadanie własnego samochodu niewątpliwie nie należy do najtańszych wydatków, jednak ma on tyle zalet… Przede wszystkim, daje nam pełną niezależność oraz pozwala na szybkie dotarcie do miejsca docelowego. Nie zawsze możemy liczyć na transport publiczny, jako że liczba autobusów jest ograniczona i często nie docierają one do obszarów położonych za miastem. Auto jest także niezawodne gdy wybieramy się na zakupy, gdyż zamiast wracać do domu obładowali jak wielbłądy, możemy szybko i wygodnie przewieźć torby z zakupami w bagażniku. Samochód nie tylko pozwala szybciej pozałatwiać sprawy codzienne, ale także daje poczucie komfortu i wygody. Z pewnością nikt z nas nie przepada za staniem na przystanku w deszczu albo wielostopniowym mrozie.

Marzysz o zakupie własnego czterokołowca, ale nie udało cię się jeszcze zebrać potrzebnych funduszy? Już dziś możesz zacząć spełniać swoje marzenia i w pełni cieszyć się wygodami, które oferuje samochód. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z bardzo atrakcyjną ofertą Kredito24 na zakup samochodu. Jeśli natomiast planujesz zakup używanego samochodu, koniecznie sprawdź ofertę pożyczki przygotowaną przez Kredito24 na zakup auta z drugiej ręki w trybie ekspresowym.

Co drugi Polak ma samochód

Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, w 1990 r. po polskich drogach poruszało się 5,26 mln samochodów osobowych. Liczba ta przez zaledwie 25 lat wzrosła czterokrotnie i wciąż rośnie. Największym zainteresowaniem cieszą się samochody takich marek jak Skoda, Volkswagen i Toyota. Przy zakupie samochodu, Polacy najczęściej sięgają po pojazdy używane. Jak podaje GiPA, w 2011 r. średni wiek samochodów osobowych w Polsce wynosił 11,47 roku i szacuje się, że aż 71 proc. polskich aut ma przynajmniej 10 lat. Jest to dwa razy więcej niż np. w Niemczech i prawie trzy razy więcej niż w Wielkiej Brytanii czy Belgii.

Czy stać mnie na samochód?

W końcu udało ci się dopiąć swego i zakupić wymarzony samochód! I co dalej? Sam zakup to jednak nie koniec, a dopiero początek wydatków, jakie trzeba będzie ponieść na utrzymanie czterokołowca… Paliwo, ubezpieczenia, badania techniczne, naprawy, itd. to tylko część wydatków, które nas czekają. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak kosztowna w dzisiejszych czasach może być eksploatacja samochodu! Przy regularnym użytkowaniu, całkowity koszt rocznych opłat może wynieść nawet 10 000 złotych! Poniżej przedstawiamy najczęstsze wydatki, z jakimi muszą zmierzyć się posiadacze aut. Podpowiemy o jakich formalnościach nie możesz zapomnieć i co może słono cię kosztować. Zaplanuj wszystko zawczasu i nie daj się zaskoczyć!

Bez ubezpieczenia ani rusz

Główny Urząd Statystyczny alarmuje, że w 2013 r. w Polsce wydarzyło się 35 385 wypadków drogowych w wyniku których śmierć poniosło 3291 osób a rannych zostało 43 471 osób. Statystki są miażdżące. Co więcej, nigdy do końca nie ochronimy się przed wypadkami, gdyż mogą one zostać spowodowane z winy innych uczestników ruchu drogowego. To co jednak możemy zrobić, to zakupić dobre ubezpieczenie.

W przypadku samochodu, Polacy najczęściej nabywają ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) oraz ubezpieczenie AC (auto kasko). Pierwsze z nich chroni wyłącznie poszkodowanego, nie sprawcę, i jest obowiązkowe. Drugie, dobrowolne, pozwala ubezpieczyć nasz samochód od kradzieży bądź zniszczeń i uszkodzeń. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach i kuszą klientów atrakcyjnymi cenami. Przykładowo, za pakiet OC AC w PZU zapłacimy ok. 950 zł. Cena ta będzie uzależniona od tego, czy opłacimy całość od razu, czy też poprosimy o rozłożenie płatności na 2 lub 4 raty. Stali klienci mogą też liczyć na bardzo atrakcyjne zniżki.

zlodziej-samochodowyPrzed podpisaniem umowy, należy koniecznie sprawdzić co obejmuje wybrane ubezpieczenie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Może okazać się, że opłaca się np. dopłacić 20-50 zł., aby dodatkowo dokupić pakiet assistance w przypadku awarii, czy ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Aby liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu, kolizji z innym pojazdem czy zwierzęciem, które niespodziewanie wybiegnie na drogę, bądź w sytuacji pożaru czy powodzi, musimy mieć wykupione AC, gdyż obowiązkowe ubezpieczenie OC nie pokryje tego typu szkód. Taniej nie zawsze oznacza lepiej. Czasami opłaca się zapłacić trochę więcej i zakupić ubezpieczenie w solidnej firmie, która działa na rynku od lat niż nowej, taniej i niesprawdzonej. Zdarzają się przypadki, w których dochodzi do wypadku, a ubezpieczyciel zaczyna robić duże problemy i opóźnia wypłacenie należnego odszkodowania.

Jeśli właśnie zakupiłeś samochód, albo wybierasz się w podróż i nie masz możesz sobie teraz pozwolić na zakup ubezpieczenia, z pomocą przyjdzie ci Kredito24. Oferta taniego kredytu gotówkowego z Kredito24 jest jedyna w swoim rodzaju i pozwoli ci pozyskać środki, których potrzebujesz szybko i bez zbędnych formalności. Więcej informacji uzyskasz tutaj. Pamiętaj, że w przypadku wypadku i braku odpowiedniego ubezpieczenia możesz zostać bankrutem do końca życia.

Badania techniczne

Kolejne wydatki, które czekają na posiadaczy samochodu to okresowe badania techniczne, tzw. przegląd okresowy. Zgodnie z polskim prawem, w przypadku nowych pojazdów pierwsze badanie techniczne wykonuje się po upływie trzech lat od momentu zarejestrowania samochodu, a starsze samochody muszą poddać się badaniom raz do roku. Przeglądy te są odpłatne, a kwota uzależniona jest od klasy samochodu, marki i jego wieku. Na przykład, koszt przeglądu samochodu osobowego z instalacją gazową to 161 zł. Im starszy samochód, tym cena za przegląd będzie wyższa. Jeśli jeździmy 10-letnim autem, musimy być przygotowani na koszt rzędu 800 zł. Pojechałeś, aby wykonać przegląd i zaskoczyła cię jego cena? Kredito24 udziela szybkich pożyczek na wygodnych warunkach jedynie na telefon. Naszą ofertę sprawdzisz tutaj.

Polskie prawo nie przewiduje kar finansowych za brak aktualnych badań technicznych pojazdu. Jednak w przypadku kolizji posiadanie dowodu rejestracyjnego z podbitym przeglądem będzie kluczowe w celu uzyskania odszkodowania z tytułu AC lub NNW.

naprawa-samochodu

Z pustym bakiem nie pojedziemy…

Kolejnym „pożeraczem” domowego budżetu na samochód jest paliwo. Pomimo że koszt benzyny jest w 2015 r. najniższy od kilku lat (za litr Pb 98 średnio zapłacimy teraz 4,82 zł.), jest ona nadal znaczącym czynnikiem kosztowym w utrzymaniu samochodu. Miesięczny koszt paliwa jest uzależniony od tego ile l/km spala nasz samochód oraz jak duże odległości nim pokonujemy. Aby zaoszczędzić na paliwie, możemy od czasu do czasu przesiąść się z samochodu na rower. Będzie to korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim zdrowia!

Kolejne wydatki

Inne wydatki związane z utrzymaniem samochodu, które musimy mieć na uwadze to sezonowa wymiana opon, zakup części zamiennych, takich jak żarówki, wycieraczki czy dywaniki, bądź też zakup środków czyszczących, płynów do wycieraczek lub środków zapachowych.