Zadłużenie Polaków

W dniu 17 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Bez Długów. Taka okazja powinan skłaniać nas wszystkich do przyjrzenia się finansom osobistym. Okazuje się bowiem, że liczba osób zadłużonych wciąż wzrasta i aktualnie szacuje się, że w Polsce wartość zobowiązań wynosi 41,5 mld zł. Z drugiej strony nadal wiele osób nie zna podstawowych pojęć związanych z finkcjonowaniem rynku kredytowego, co może być bezpośrednią przyczyną narastających długów.

 

Firmy pożyczkowe postanowiły zaradzić temu negatywnemu zjawisku, angażując się w wiele akcji edukacyjnych, mających na celu popularyzację wiedzy z sektora finansów. Średni dług Polaka to ok. 17 tys. zł , a ponad 2,3 mln Konsumentów nazywa się „klientami podwyższonego ryzyka“. Co więcej badania pokazują, że gro osób nie zna podstawowych pojęć, takich jak RRSO- Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ( 78% respondentów).

Celem popularyzowania tej wiedze, marka Kredito24 stworzyła portal Infofinanse24.pl, na którym eksperci naszej firmy wyjaśniają, jak wybrać uczciwą firmę pożyczkową, jak również informują o najważniejszych wydarzeniach ekonomicznych w Polsce i na świecie. Ponadto na polskim rynku istnieje Związek Firm Pożyczkowych, który zrzesze odpowiedzialnych Pożyczkodawców- wśród nich znajduje się Kredito24. ZFP stworzyło telefon zaufania dla klientów firm pożyczkowych, pod którym każdy ma szansę uzyskać poradę ekspercką na temat swoich zaległych, jak i przyszłyuch wierzytelności.

 

Jak zatem uniknąć zadłużenia? Pamiętaj, by:

  • Dokładnie sprawdzać uczciwość firmy pożyczkowej ( m.in. weryfikując informacje znajdujące się na stronie Pożyczkodawcy).
  • Zapoznać się z wszelkimi zapisami zawartymi w umowie ramowej pożyczki, m.in. dotyczącymi opłat doliczanych do kredytu i całkowitego kosztu pożyczki.
  • Spłacaj terminowo swoje zobowiązania. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie tego dokonać, koniecznie przedłuż termin spłaty pożyczki wpłacając odpowiednią kwotę pieniędzy na konto Pożyczkodawcy. Dzięki temu unikniesz interwencji windykatora.
  • Podpisuj dokument, który w pełni rozumiesz i zdajesz sobie sprawę z konsekwencji niespłacenia pożyczki.

Więcej na ten temat na stronie Infofinanse24.