Zaczarowany ogród

Hej, czy Ty też, mimo tysiąca składanych sobie przedświątecznych obietnic „Będę rozsądny!”, masz za sobą kilka dni wielkanocnego obżarstwa? Mazurki, makowce, baby i faszerowane jajka, przy akompaniamencie wyrzutów sumienia, w koszmarach sennych? Jeśli tak – po pierwsze, nie martw się, nie jesteś sam. Po drugie – to idealny moment, żeby zmienić swoje życie! Wystarczy tylko chcieć i z uśmiechem podejść do nowego stylu życia.

I nie, dalej nie przeczytasz o tym, że siłownia za rogiem na pewno czeka na Ciebie i Twoją silną wolę, żeby wycisnąć z Ciebie siódme poty, albo że wieczorny truchcik pomoże zrzucić Ci zbędne kilogramy równie skutecznie, co gwiazdy fitness w Internetowych filmikach. Pozwól zaprosić się w miejsce znacznie bardziej magiczne niż sala do ćwiczeń – do tajemniczego ogrodu. Ogrodu, w którym Ty, zdrowy i w pełni sił witalnych, możesz odgrywać pierwsze skrzypce. A właściwie grabki. Pierwsze grabki zdrowego i taniego odżywiania!

Grabki w dłoń

Wystarczy doniczka, ziemia, nasionka, konewka i, jeśli masz kota, solidne ogrodzenie, chroniące przyszłe roślinki. By stworzyć swój własny, przydomowy ogródek ze zdrowym jedzeniem, wcale nie trzeba mieć domku na wsi. Wprawdzie tam zdecydowanie łatwiej jest wyhodować dużo zdrowsze warzywa, niż te kupowane w hipermarkecie, jednak z parapetem kuchennym też nie jest tak źle. Początkujący mogą zacząć od świeżych ziół – rozmaryn, pietruszka czy rzeżucha urozmaicą każdą potrawę, nawet zimą. Wystarczy kupić cebulę i zamiast ją skroić – wsadzić w ziemię. Po kilku dniach regularnego podlewania wyrośnie pyszny, zdrowy i tani szczypiorek. Podobnie z pietruszką, taką kupioną do zupy możemy wykorzystać jako pierwszy krok ku świeżej zieleninie każdego dnia – wsadzając ją w ziemię.  Nieco bardziej wtajemniczonym polecamy specjalne odmiany małych pomidorków, które można zasiać w doniczkach. Nawet jeśli niewielkie, na pewno będą zdrowsze niż te, które dostać można w sklepach.

Smaczne, zdrowe i niedrogie

grabki-ogródek-uprawa-ziemi-doniczkaSzczęśliwcy, którzy mieszkają w domkach z ogródkami, mogą zdecydować się na większe uprawy – nasiona marchwi, dużych pomidorów, ogórki czy cukinie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zresztą nie tylko warzywa mogą wprowadzić się do ogródka – owoce, poza cytrusami, również są świetnym pomysłem! Raz posadzone, prosto na odpowiednio przygotowaną glebę, lub do dużych, ogrodowych donic, kąpać się będą w promieniach słońca i rozkoszować się spokojnym wzrostem, bez oprysków i nawozów. Gdy dojrzeją, cieszyć będą domowników soczystym smakiem zdrowia i… oszczędności! Torebeczka ziaren czy kilka sadzonek to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż cotygodniowy zakup importowanych warzyw i owoców.

Taka podróż do zaczarowanego ogrodu nie wymaga zbyt wiele wysiłku, a daje ogrom satysfakcji z jedzenia produktów, które rosną na naszych oczach, nie pustosząc przy tym portfeli. Zdecydowanie warto jest poświęcić chwilę, by przygotować sobie plan tego, co w naszym ogródku ma się znaleźć tak, by móc, najlepiej jeszcze dziś, rozpocząć przygodę z ogrodnictwem w wersji mini.