Wzrost stawek płac w Polsce

Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny ukazują, iż w latach 2002- 2012 wynagrodzenia wzrosły o 67 proc. Jednocześnie portal finanse.wp.pl donosi, iż nie dotyczy to wszystkich rejonów Polski. Bowiem na niektórych terenach różnice w płacach są bardzo wysokie.

 

 Najwyższe zarobki odnotowuje się od lat na terenie powiatu lubińskiego. To właśnie tam swoją siedzibę posiada konglomerat przemysłowy KGHM, gdzie średnia płaca wynosi 6500 zł  (stanowi to dwukrotność wynagrodzenia przeciętnego Polaka). Podobna sytuacja ma miejsce w Jastrzębiu Zdrój, gdzie swoje siedziby posiada wiele przedsiębiorstw. Jednak nie wszystkie polskie regiony mogą się pochwalić tak wysokimi zarobkami. Przykładem jest powiat kępiński w województwie wielkopolskim, gdzie średnia pensja to zaledwie 2350 zł.

 

Analiza przeprowadzona przez GUS jednoznacznie pokazuje, iż pensje wzrastają w rejonach , w  których nowi inwestorzy decydują się na umiejscowienie swojego przedsiębiorstwa. Z kolei nie ma większego znaczenia fakt, w jaki miejscu położona jest dana miejscowość. Doskonałym przykładem rejonu, który rozwija się bardzo szybko, a płace są na bardzo wysokim poziomie jest powiat bielski. To właśnie tam znajduje się siedziba fabryki Hoop Polska ( wytwórca napojów), zakłady Mlekovity, czy spółka Swedspan Polska.. Przeciętna płaca w tym miejscu to nawet 5 – 6 tys. zł.

 

Co ciekawe, średnie wynagrodzenie, które GUS odnotował w II kwartale tego roku to 3612, 51 zł. Wśród najbogatszych województw nadal znajdują się: wielkopolskie, mazowieckie, dolnośląskie oraz śląskie. Do najbiedniejszych terenów nadal zalicza się głównie województwa zlokalizowane  we wschodniej części Polski.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie:Jonathan- Keller/ Pixelio.de