Wzrost płacy minimalnej?

Wzrost-płacy-minimalnej?Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnym roku nastąpi podwyżka płacy minimalnej. Jednakże wzrost wyniesie zaledwie 50 zł. Do tej pory wynagrodzenie brutto wynosiło 1 680 zł, jednak związkowcy postulują o ustalenie płacy minimalnej na poziomie ok. 2 tys. zł brutto. Mimo to przedstawiciele pracodawców podkreślają, że wywindowanie płac do takiej kwoty, doprowadzi do niewypłacalności przedsiębiorców.

 

Aktualnie płaca minimalna wynosi 1 680 zł brutto, a po podwyżce wyniesie 1 731 zł brutto. Oznacza to, że pensja, którą otrzyma pracownik na rękę wyniesie 1 272 zł. Jednakże związkowcy uważają, że w porównaniu do lat poprzednich- zaproponowany wzrost pensji jest niski. W latach poprzednich wzrost opiewał na kowty od 80 do 100 zł.

 

Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest stworzenie tak zwanej regionalnej płacy minimalnej. Poziom wynagrodzenia zależny był by od województwa. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której pracownik nie będzie  wstanie wypracować swojej wypłaty.

 

Jak donosi portal finanse.wp.pl, aktualnie Polska znajduje się na 13 miejscu wśród krajów europejskich, z płacą minimalną  na poziomie 387 euro. Przed nami w rankingu uplasowały się takie kraje, jak: Chorwacja ( 405 euro), Portugalia ( 566 euro), czy też Grecja ( 684 euro).

 

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24  Zdjęcie: sxc.hu