Wzrost gospodarczy Polski

Wzrost-gospodarczy-PolskiW ciągu ostatnich miesięcy nastąpił znaczny wzrost eksportu towarów. Tylko w styczniu tego roku wywóz towarów zwiększył się o ponad 10,6 punktów procentowych. Równocześnie import produktów wzrósł o 6,6 proc. Polskie przedsiębiorstwa nie są już wyłącznie poddostawcami, lecz stają się także ośrodkami wytwórczymi.

Jak donosi portal biznes.gazetaprawna.pl , taka tendecja wzrostowa utrzyma się przez kolejne kilka miesięcy. Jednocześnie niektórzy ekonomiści podkreślają, iż Polska staje się coraz bardziej niezależna od kapitału napływającego z zewnątrz. Tylko w 2013 roku PKB zmalało do 1,5 proc. , a szacuje się, że jego wartość może spaść nawet poniżej 1 punktu procentowego. Z kolei część finansistów uważa, że wynik ten ulegnie pogorszeniu, na czym skorzystają wyłaącznie zagraniczni inwestorzy posiadający wkład w polskich spółkach.

Ponadto zaznacza się, że nastąpi wzrost importu konsumpcyjnego oraz zaopatrzeniowego. Oznacza to, iż coraz więcej zagranicznych firm będzie inwestować swoje środki w uruchomienie działalności przedsiębiorstw, m.in. przez import maszyn i surowców.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24    Zdjęcie: S. Hofschlaeger / Pixelio.de