Wyższe wykształcenie – brak gwarancji zatrudnienia

Pod koniec czerwca bieżącego roku na listach bezrobotnych w urzędach pracy widniały blisko 243 tys. osób mających dyplom wyższej uczelni –  podaje resort  pracy. Jest to niestety rekord,  nigdy wcześniej w połowie roku nie było tak dużo osób bez zajęcia z wyższym wykształceniem. Ich liczba rośnie najszybciej – w ciągu roku zwiększyła się o 12,4 proc. Portal Gazeta Prawna  podaje, że  w tym samym czasie osób bezrobotnych z wykształceniem zasadniczym zawodowym przybyło o 7,6 proc., a tych ze średnim ogólnokształcącym – o 5,8 proc.

 

Eksperci nie mają wątpliwości, że to bieżąca sytuacja jest między innymi efektem boomu edukacyjnego, ostatnich lat. GUS podaje, że w końcu ubiegłego roku wśród aktywnych zawodowo Polaków (zarówno tych pracujących, jak i bezrobotnych) około 5 mln (28 proc.) miało dyplom wyższej uczelni. To oznacza, że jest ich niemal dwukrotnie więcej niż przed dziesięcioma laty.

 

Zdaniem ekspertów problemy absolwentów wyższych uczelni wiążą się także z jakością kształcenia. – Do osób z wyższym wykształceniem zalicza się te, które zdobyły tytuł licencjata  – zwraca uwagę Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku. Jego zdaniem jest wiele szkół wyższych, w których można po prostu kupić dyplom studiów pierwszego stopnia.

 

Wzrost liczby wykształconych bezrobotnych to nie tylko polski problem. Przybywa ich w całej Europie. Jak wynika z danych Eurostatu, w Hiszpanii stopa bezrobocia wśród osób po studiach w wieku 25–64 lata wyniosła w ubiegłym roku 14 proc., w Grecji 17 proc., a w Portugalii 10,5 proc.

Autor: H. Mikulska / Kredito24       Zdjęcie: H.Braxmeier / Pixelio.de