Wynagrodzenie i zatrudnienie w kwietniu 2013 – GUS podał szczegółowe dane

Główny Urząd Statystyczny podał dane odnośnie wysokości wynagrodzeń w kwietniu 2013 roku. Wynioslo ono 3830,89 zł. Oznacza to wzrost o 3 procent w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym, pensje spałty o 0,1 procent – informuje portal www.wp.pl .

W sektorze przedsiębiorstw zatrudnianych było 5477  500 osób.Oznacza to jednorpocentowy spadek w ujęciu rocznym, natomiast w miesięcznym o 0,9 procenta.  Ekonomiści szacują, że wysokość wygarodzenia w kwietniu 2013 wzrosło o 2,1 procent a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,9 procent.

Analitycy prognozwali także, że zatrudnienie w kwietniu spadło o 0,9 procent a w ujęciu miesięcznym ukształtowało się  na poziomie -0,1 procent. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiebiorstw wyniosło 3829,78 zł (sektor przedsiębiorstw w chwili obecnej wynosi 1/3 ogółu zatrudnionych w Polsce).

Specjaliści dodają: Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż się pogarsza i to silniej niż zakładają prognozy. W kwietniu zatrudnienie spadło o 1 proc. w ujęciu rocznym. Rynek oczekiwał spadku o 0,9 proc., nasza prognoza zakładała -0,8 proc. To największy spadek zatrudnienia od trzech lat. Pewnym pocieszeniem może być nieco wyższy od wzrost płac: 3 proc. rok do roku (cytat za: Szymon Zajkowski, DM TMS Brokers).

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24     Zdjęcie: M. Greitschus / Pixelio.de