Wyłudzenie na dowód

Wyłudzenie-na-dowódWiele wyłudzeń kredytów, czy pożyczek w Internecie ma miejsce z powodu nierozważnego zachowania samych konsumentów. Zdarza się, że niektóre osoby w różnych miejscach zostawiają swoje dowody osobiste w zastaw za jakąś rzecz. Jest to jednoz  najgorszych rozwiązań, które niekeidy może prowadzić do tragicznych skutków, na przykład wyłudzeń w bankach lub instytucjach pożyczkowych.

Dowód w zastaw

Skoro jest to tak niebezpieczne, dlaczego zatem nadal wiele osób korzysta z takiej formy poświadczenia? Często zdarza się , że w pośpiechu niezaplanujemy pewnych działań, jak na przykład wypożyczenie sprzętu narciarskiego na stoku, czy zakup produktów. Ze zdenerwowania jesteśmy w stanie przekazać zupełnie obcej osobie dowód osobisty, celem poświadczenia naszej uczciwości. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, że to osoby, które wymagają od nas takiego dokumentu, nie muszą mieć czystych intencji i mogą się okazać nieuczciwi. Przed takim działaniem przestrzega nas Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ( GIODO). Okazuje się bowiem, iż poza służbami mundurowymi jak policja, nitk nie prawa od nas rządać pozostawienia dowodu osobistego. Tak wynika z ustawy o eweidencji ludności i dowodach osobistych. Co więcej podkreśla się, że tego rodzaju przypadki, tj. nakłaniania do pozostawienia dowodu osobistego na przykład w wypożyczalni sprzędu, należy niezwłocznie zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uczciwe pożyczanie

W Internecie i poza nim nadal roi się od osób, ,które czekają na nasz błąd, celem oszukania nas. Dlatego tak ważne jest, by głośno mówić na tematy związane z bezpieczeństwem pożyczania gotówki w sieci. Tylko dzięki temu możemy wpłynąć na zwiększenie się wiedzy Polaków w tym zakresie i wyczulenie na wszelkie sytuacje, które mogą zwiastować kłopoty finansowe lub popadnięcie w pętlę zadłużenia. Poniżej prezentujemy kilak wskazówek, które pomogą wystrzec się przed oszustami:

  • Pilnuj, by Twoje dokumenty nie trafiały w ręce obcych i mało zaufanych osób
  • Dokładnie zapoznaj się ze stroną pożyczkodawcy
  • Zwracaj uwagę na pobierane opłaty i oprocentowanie pożyczki
  • Czytaj opinie o firmie w Internecie
  • Aplikuj wyłącznie o kwotę, którą jesteś w stanie spłacić
  • Terminowo spłacaj pożyczki, lub dokonuj prolongaty spłaty zobowiązania
  • Wystrzegaj się zaciągania kolejnej pożyczki na spłatę poprzedniej

Często najbardziej podatnymi osobami, na różnego rodzaju oszustwa, są osoby starsze. To właśnie one nie posiadają szerokiego dostępu do Internetu lbu prasy, przez cos ą niedoinformowane na temat afer oraz rad udzielanych przez różne instytucje. Dlatego warto zapamiętać, by wszelkie tego typu decyzje podejmować po dokładnym przemyśleniu sprawy. Jeżeli jednak przepisy zawarte w umowie pożyczki są niejasne, warto skonsultować się z prawnikiem, który doradzi, czy taka forma wsparcia nie wprawi nas czasem w kolejne kłopoty.

Autor: Irena Kaczmarek