Wydajność Polaków niewspółmierna do zarobków

Jak wynika z raporu sporządzonego przez Eurostat i Komisję Europejską, wydajność pracownicza Polaków w ostatnich 20 latach wzrosła 2,5 krotnie. Tak wysoki wynik nie ma jednak przełożenia na wzrost płac, co związane jest bezpośrednio z brakiem inwestycji w sferze zasobów pracowniczych, jak również zmianami w opodatkowaniu, które hamują młodych przedsiębiorców przed podwyższaniem płac i zwiększaniem ilości miejsc zatrudnienia.

 

Raport stanowi wykładnię wyników osiągniętych w latach 1993- 2012. Polacy zaraz obok Koreańczyków osiągnęli wysoki, bo 250 proc. wzrost w obszarze efektywności pracy. Jak się okazuje, nie ma to jednak większego wpływu na podwyższenie płac. Ekonomiści powodów takiej sytuacji upatrują przede wszystkim w zmienności opodatkowania.

Jak donosi portal obserwatorfinansowy.pl, wielu młodych przedsiębiorców przyznaje, że nie opłaca im się zatrudniać droższych pracowników, ponieważ przekroczenie pierwszego progu podatkowego skutkuje  32 procentowym kosztem ogołnych wydatków przeznaczanych na zasoby pracownicze.

To z kolei ma wpływ na brak innowacyjności i nie angażowaniu się pracodawców w inwestowanie w przyszłość firmy. Implikuje to innego rodzaju konsekwencje, jakimi są niewielka ilość miejs pracy, a co za tym idzie- zahamowanie rozwoju gospodarczego kraju.

Analitycy ekonomiczni uważają, iż aby Polska mogła dogonić inne kraje europejskie pod względem wysokości wynagrodzeń i wydajności pracy, należy pobudzić rynek inwestycji w obszarez małych i średnich przedsiębiorstw, jak również zadbać o obniżenie kosztów opodatkowania.

 

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: S. Hofschlaeger / Pixelio.de