Wskazówki dla oszczędnych

Wskazówki-dla-oszczędnychBadania pokazują, że nadal wielu Polaków nie myśli o oszczędzaniu, choć aktualnie powinno to być dla nas priorytetem. Z danych demograficznych wynika, że w najbliższych latach będzie przybywać osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do osób w wieku produkcyjnym, głównie z tego względu, że do grupy osób na które przypadają świadczenia emerytalne dołączą te z roczników, w których notowano wyż demograficzny. Jak zatem zaoszczędzić pieniądze, nawet przy niskich dochodach?

Kontroluj wydatki

Choć z początku może się to wydawać nieopsiągalne, realistycznie jesteś w stanie obniżyć swoje wydatki nawet o połowę. Najważniejszym jest, by przyjrzeć się gotówce, która znika z naszego rachunku bankowego. Może się bowiem okazać, że nie jesteśmy świadomi dokonywanych wpłat. Niektóre kluby fitness, czy też organizacje bezpośrednio ściągają co jakiś czas środki pieniężne z naszego konta, w sytuacji, gdy się na to zgodzimy i podamy dane rachunku. Po jakimś czasie zapominamy o tym, że wciąż środki są pobierane z konta, a my już nie uczestniczymy w zajęcia sportowych oferowanych przez fitness klub. Dlatego pierwszym krokiem jest przyjrzenie się historii transakcji, które są widoczne na naszym rachunku bankowym, a następnie oszacowanie, które z nich powinny zostać zaprzestane. Kiedy już wiesz, który z wydatków są nieuniknione, warto zapoznac się z wysokością ponoszonych kosztów, np. za rachunki, celem ich zmniejszenia. Z powodzeniem zmniejszysz opłaty za prąd, jeśli będziesz zwracać uwagę na gaszenie światła w pomieszczeniach, w których się aktualnie nie znajdujesz i ograniczysz czas spędzony przed telewizorem. Podczas kąpieli zwracaj uwagę na to, by woda nei lała się pełnym strumieniem przez niemal pół godziny.Z kolei celem zaoszczędzenia pieniędzy na myciu naczyń, wystarczy zakupić zmywarkę.

Ogranicz potrzeby materialne

Czy tego chcesz, czy nie, z pewnością nierzadko pozwalasz sobie na zakup dórb materialnych powyżej swoich możliwości finansowych. Naucz się przewidywać. Zanim podejmiesz decyzję o pójściu do najlepszej restauracji wmieście, gdzie pozostawisz 200 zł, zrób na kartce rozrachunek z poprzednich wydatków i tego, ile możesz wydać w danym miesiącu. Jeżeli naprawdę zależy Ci na tym, żeby oszczędzać, najprostszym rozwiązaniem będzuie rezygnacja z niektórych udogodnień. Zamiast podróżować komunikacją miejską lub taksówkami przesiądź się na rower. To zdrowsze i znacznie tańsze! Podczas zakupów w sklepie, zwracaj uwagę na ceny wybieranych przez siebei produktów. Może się bowiem okazać, że ten tańszy niczym nie odbiega od drogiego produktu. Zamiast jeść lunche na mieście, naucz się gotować w domu. To również może sprawiać przyjemność nie tylko Tobie, ale również najbliższej osobie. Możesz także ograniczyć wydatki ponoszone ze wględu na zakup ubrań i kosmetyków. Na polskim rynku znajduje się wiele rodzimych marek, które cieszą się ogromnym powodzeniem także za granicą, a ich ceny są dużo niższe. Ubrania możesz kupować w sklepach z używaną odzieżą. Ich jakoś bardzo często jest nienaganna, a  masz szansę zaoszczędzić nawet kilakdziesiąt złotych. Możes ztakże zorganziować tak zwane Swapping Party, gdzie razem z koleżankami będziecie się wymieniać ubraniami, które już WEam się znudziły. W ten sposób masz szansę pozbyć się starych ubrań, znaleźć nowe, a jednocześnie miło spędzić czas.

Unikaj kłopotów

Niewątpliwie najlepszą radą dla każdego, kto chce zaoszczędzić jak najwyższą sumę pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie, jest unikanie niepotrzebnych kłopotów. Nie narażaj się na niepotrzebne kłopoty finansowe np. przez pożyczenie gotówki osobie, co do której nie masz 100 proc. zaufania. Zwracaj yuwagę na to, z jakiego bankomatu wypłacasz gotówkę. Jeżeli dany bankomat nie obsługuje płatności w Twoim banku, możesz zapłacić wysoką prowizję. Jeżeli masz jakiekolwiek chwilowe kłopoty finansowe, natychmiast postaraj się zaradzić problemowi i nie zwlekaj z podejmowaniem decyzji. Możesz w tym celu zaciągnąć pożyczkę, która pozwoli Ci na pokrycie niektórych wydatków.

Autor: Irena Kaczmarek