Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

Co roku oczy całej Europy skupiają się na dwóch miastach, które zostały wybrane jako „Europejska Stolica Kultury”. W tym roku dumni mogą być również Polacy – ten zaszczytny tytuł otrzymał Wrocław. Został wybrany spośród innych polskich miast, między innymi Łodzi, Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy i Poznania. I to on właśnie przedstawi niezwykle bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, których głównym celem jest promocja regionu i kraju oraz propagowanie kultury najwyższej klasy.

ESK – o co chodzi?

Inicjatywa Europejskich Stolic Kultury (ESK) to jeden z pomysłów Unii Europejskiej, który został wprowadzony w życie już w 1985 roku i przetrwał do dziś, choć w nieco zmienionej formie. Co roku przedstawiciele Unii typują dwa państwa z, uwaga, dziewięcioletnim wyprzedzeniem! Te z kolei wystawiają swoje kandydatury, w których prezentują swoją wizję promocji kultury kraju i regionu. Oczywiście, w założenia projektu wpisanych jest szereg warunków, które muszą spełnić kandydaci – on powołania Ambasadora Kultury, który będzie nie tylko głosił chwałę oferty kulturalnej wybranego miasta, ale i sam będzie artystą ściśle z regionem związanym, po organizację wydarzeń, których fundamentem będą europejskie wartości, jedność i współpraca międzynarodowa. Od 2000 roku za każdym razem w Europie mamy dwie Stolice Kultury co pozwala szerzej spojrzeć na różnorodność i bogactwo kulturowe, których na co dzień nie dostrzegamy. W tym roku obok Wrocławia na piedestale stanęło hiszpańskie miasto San Sebastian.

Celem organizacji inicjatyw w ramach Europejskiej Stolicy Kultury jest nie tylko budowanie wizerunku kraju i miasta, ale również, a może przede wszystkim tworzenie, niejako przy okazji, przestrzeni publicznej przyjaznej aktywnościom społecznym o wymiarze kulturowym. Chodzi też o to, by mieszkańcy dostrzegli potrzebę obcowania z kulturą na co dzień i mieli do niej łatwy dostęp. Dzięki programowi miasto ma szansę się rozwinąć, zapewniając zarówno mieszkańcom jak i turystom atrakcje, które trwać będą nie tylko przez najbliższych 12 miesięcy. Wiele śladów pozostanie, wpisując się na stałe w kulturalny krajobraz stolicy Dolnego Śląska.

Co przygotował Wrocław? Naprawdę dużo. Warto wybrać się tam w dowolnym okresie, ponieważ ich propozycje rozciągają się na cały rok, trudno też jednoznacznie określić, który punkt programu jest najatrakcyjniejszy. Jedno jest pewne – zarówno miłośnicy teatru, fani muzyki wszelakiej, czy zaczytani pasjonaci literatury znajdą coś dla siebie.

Kinowe chwile uniesieńKinowe chwile uniesień

W sferze kinematografii dziać się będzie sporo. Najważniejszym jednak wydarzeniem będzie przyznanie Europejskich Nagród Filmowych. Wprawdzie będzie to jeden z eventów zamykających wrocławski rok kultury, jednak bezsprzecznie jeden z najważniejszych. Ciekawą propozycją jest również projekt „Opery Filmowe”. Jego założeniem jest przygotowanie przedstawień operowych, których libretta oparte są na słynnych dziełach filmowych. Pierwszym spektaklem operowym ma być „Zagubiona autostrada” oparta na fabule filmu Davida Lyncha. Zadbano również i o to, by osoby niedosłyszące mogły skorzystać z festiwalu – projekt „Adapter bez barier” to zbiór filmów przystosowanych specjalnie do potrzeb niewidomych i niedosłyszących. Część realizacji ma być dostępna na udostępnionym portalu VOD.

Muzyczne i czytelnicze chwile wzruszeń

Jedną z ciekawszych i oryginalniejszych inicjatyw jest zaproszenie kierowcówMuzyczne i czytelnicze chwile wzruszeń do promowania czytelnictwa poprzez rozdawanie fragmentów dzieł literackich w formie naklejek magnetycznych. Będą oni mogli nakleić je na swoje samochody i tym samym w sposób mobilny głosić chwałę książek. I to nie tylko we Wrocławiu, ale w każdym miejscu, do którego swoimi autami pojadą. Fani muzyki również we Wrocławiu znajdą coś dla siebie. Może to być choćby festiwal jazzowy, spotkanie operowe kilkudziesięciu chórów z Europy czy wreszcie koncert gwiazdy zespołu Pink Floyd.

Teatralne i architektoniczne chwile pasji

Nie mogło zabraknąć również propozycji dla fanów teatru i pasjonatów architektury. Ci pierwsi będą mieli możliwość uczestniczenia w Olimpiadzie Teatralnej – międzynarodowym festiwalu, w którym najwięksi artyści wywodzący się z desek najznamienitszych teatrów na świecie staną twarzą twarz z polską publiką. Ci drudzy natomiast zostaną zaproszeni do odwiedzenia aż sześciu wystaw z tej dziedziny sztuki. Już od stycznia w Muzeum Architektury oglądać można ponad 200 makiet budynków Europy
Przygotowując swój program Wrocław nie zapomniał również o sztukach modernistycznych. Zaplanowano szereg performance’ów, w których sztuka nowoczesna ukłoni się widzom w pas, zadziwiając, porywając i wzruszając. Organizatorzy już sześć lat temu ogłaszali, że chcą po

To już się dzieje

Organizatorzy nie tylko obiecują, od początku stycznia wiele z zaplanowanych wydarzeń już się rozpoczęło. W weekend 15-17.01 odbył się cykl imprez inaugurujących najbardziej kulturalny rok w dziejach Wrocławia. Głównym elementem był pochód, a w zasadzie spektakl, pod dumnym tytułem „Przebudzenie”. Mieszkańcy wyruszyli z czterech punktów leżących po przeciwległych stronach miasta, by spotkać się na rynku. W tłumie dumnie maszerującym, za nic mającym siarczysty mróz i śnieg, który towarzyszył im na każdym kroku, znaleźli się działacze, politycy, mieszkańcy i artyści. Obserwatorzy twierdzą, że było to największe i najbardziej huczne wydarzenie w powojennym Wrocławiu – wzięło w nim udział ponad sto dwadzieścia tysięcy osób W czasie imprezy Prezydent Miasta zwrócił uwagę, że z Europejską Stolicą Kultury wiążą się nie tylko czasowe wydarzenia, czy wystawy. Dzięki przyznanemu tytułowi, znacznie zmieniło się miasto i jego trwałe oblicze kulturalne. Wyremontowano teatry, stworzono Narodowe Forum Muzyki. W planach na ten rok zapisano również otwarcie kolejnych muzeów – między innymi muzeum Pana Tadeusza czy Muzeum Teatru.

Uwaga, praca czeka!

Nowe inwestycje, festiwale, eventy– każda za każdą inicjatywą kryją się ludzie, a w zasadzie ich ciężka praca. Uwaga, praca czeka!Wydarzenia związane z Europejską stolicą kultury nie tylko gromadzą wokół siebie tłumy widzów i miłośników kultury wszelkiego rodzaju. Setki osób znalazło zatrudnienie przy przygotowywaniu kolejnych punktów programu. Wiele miejsc pracy cały czas czeka w miejscach, których otwarcie dopiero w planach. Na oficjalnej stronie wydarzenia ciągle pojawiają się kolejne oferty pracy – od księgowego po specjalistę do spraw projektów literackich. Możliwości jest naprawdę dużo, pula miejsc zatrudnienia w najbliższych miesiącach będzie rosła…

Europejska Stolica Kultury to inicjatywa, która rozwija. Rozwija na tysiące sposobów zarówno miasto, jego mieszkańców, jak i wszystkich, którzy choćby w niewielkim stopniu zaangażują się w przygotowane wydarzenia. Każdy, kto weźmie w nich udział, będzie mógł poczuć się częścią wyjątkowej społeczności, która czerpie radość z obcowania ze sztuką, chętnie dzieli się pasją i jest dumna z tego, że mieszka w tak bogatym pod względem kulturalnym kraju. I choć Wrocławowi do Paryża pod względem zabytków i sławy daleko, to dzięki wydarzeniom organizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, ma szansę stać się zauważalnym punktem na kulturalno-turystycznej mapie Europy.