Warszawa – jak drogo jest w stolicy?

Warszawa to największe i zarazem najdroższe miasto w Polsce. Stolica przyciąga jak magnes i każdego dnia przyjeżdżają tutaj ludzie poszukujący lepszych możliwości zarobkowych i rozwojowych, a także bardziej interesującego życia. Jednak planując zamieszkanie w Warszawie, należy wziąć pod uwagę koszty utrzymania, które mogą zaskoczyć niejednego przyjezdnego.ceny zycia w stolicy-droga Warszawa

Ile zarabia się w stolicy?

Każdy, kto chce zarabiać więcej, powinien rozważyć przeprowadzkę do Warszawy, gdyż tutaj zarobki są najwyższe w kraju. Mieszkańcy mniejszych miejscowości na warszawską pensję muszą pracować dwa lub trzy miesiące. Średnie wynagrodzenie w czwartym kwartale 2014 r. wynosiło w Polsce 3 942,67 zł. brutto. W stolicy, jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnio zarabia się 8 182,00 zł brutto miesięcznie.

Kwoty średniego wynagrodzenia mogą być jednak zwodne i nie pokazywać rzeczywistej sytuacji na rynku… To że średnie wynagrodzenie wynosi ponad 8 tys. zł, nie oznacza jednak, że każdy tyle zarabia (nie należy mylić średniej krajowej z minimalną krajową!). Przykładowo, policzymy średnią zarobków biorąc pod uwagę pensje czterech osób: Luigi’ego Lovaglio – prezesa banku Pekao SA – który zarabia w wysokości 692 000,00 zł miesięcznie, Bronisława Komorowskiego – prezydenta Polski w wysokości 20 000,00 zł oraz dwóch przeciętnych Kowalskich z zarobkami rzędu 2 000,00 zł. Daje nam to średnią 179 000,00 zł miesięcznie.

Dokładniejszy obraz warszawskich zarobków poznamy za pomocą mediany, a nie średniej, i wynosi ona 6 000,00 zł. Jest to miara statystyczna oddającą tendencję centralną wyników lepiej niż średnia, gdyż średnie obliczenia mogą być zaburzone przez wyniki skrajne. Warszawa skupia np. wielu aktorów, piosenkarzy, modeli czy sportowców, których zarobki są nieporównywalnie wyższe od zarobków przeciętnego Kowalskiego. 10% osób zarabia w Warszawie powyżej 15 500,00 zł.

Najdroższe są mieszkania

Jeśli przyjeżdżasz do stolicy w poszukiwaniu pracy albo na studia, przygotuj się, że największe wydatki poniesiesz na opłacenie mieszkania. Mało kogo na początku jest stać na zakup własnego lokum. Takie szczęście zazwyczaj mają tylko osoby, które pochodzą z bogatych rodzin i którym rodzice sprezentowali mieszkanie na dobry początek samodzielnego życia. Większość z nas jest więc skazana na wynajem, a to niestety wiąże się z bardzo dużymi kosztami, które pochłanianą sporą część naszych zarobków. Przykładowo, wynajęcie kawalerki to wydatek rzędu 1200-1500 zł./mies., mieszkania dwupokojowego 2000-2500 zł., miejsca w pokoju dwuosobowym ok. 500 zł.mieszkania w Warszawie-najdrozsze jest mieszkanie

Przed podpisaniem umowy najmu należy dokładnie sprawdzić co jest zawarte w cenie. Często może okazać się bowiem, że jedynie czynsz, a za opłaty (rachunki za ciepłą, zimną wodę, ogrzewanie, prąd, Internet) trzeba będzie zapłacić osobno. Te wydatki mogą uszczuplić nasz budżet o kolejne 300-500 zł./mies.

Jak zaoszczędzić na mieszkaniu?

Po pierwsze, w Warszawie są spore korki, zwłaszcza w godzinach szczytu. Oznacza to, że najlepiej jest mieszkać w pobliżu miejsca pracy bądź uczelni, aby niepotrzebnie nie tracić czasu na długie dojazdy. Pamiętaj, że dodatkową godzinę dziennie, którą spędzisz w korkach, możesz przeznaczyć np. na udzielenie korepetycji i zarobić miesięcznie ok. 800 zł. Twój czas jest cenny!

Poza tym, za mieszkanie czy pokój z dala od centrum zapłacimy o wiele niższe stawki. Jeśli studiujesz np. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, nie ma żadnego sensu aby wynajmować mieszkanie w Śródmieściu, najdroższej dzielnicy miasta, płacąc horrendalne sumy za wynajem, a następnie dojeżdżać na uczelnię godzinę w jedną stronę. Poszukaj lokum w pobliżu twojego miejsca docelowego! Im dalej od centrum pracujesz/studiujesz, tym częściej możesz przebierać w tańszych opcjach mieszkaniowych.

Komunikacja

Po Warszawie zdecydowanie taniej jest poruszać się komunikacją miejską niż własnym samochodem ze względu na drogie miejsca parkingowe, które, na dodatek, zwłaszcza w centrum, jest bardzo trudno znaleźć. Za pomocą transportu publicznego, zwłaszcza metra, uda Ci się dotrzeć na miejsce docelowe o wiele szybciej niż samochodem. Korzystając z metra również zupełnie unikniemy korków.

Od 1 stycznia 2015 r. ceny biletów komunikacji miejskiej obowiązujących w strefie miejskiej podrożały w następujący sposób: 30-dniowe ze 100 zł. do 110 zł., a 90-dniowe z 250 zł. do 280 zł. Z kolei, cena 30-dniowych biletów obowiązujących w obu strefach wzrosła ze 196 zł do 210 zł, a 90-dniowych z 474 zł aż do 536 zł. Ceny te są jednak porównywalne do cen biletów obowiązujących w innych większych miastach Polski.

Po Warszawie można także poruszać się taksówkami, jednak jest to wersja „na bogato”. Ceny taksówek, ze względu na dużą konkurencję są dosyć rozpięte i wahają się od 1,80 zł do nawet 4,50 zł. Do tego dochodzi opłata początkowa w wysokości ok. 8 zł.

Wyżywienie

Wiadomo, miło jest od czasu do czasu zjeść w restauracji albo spotkać się ze znajomymi w pubie czy kawiarni. Takie wypady nie należą jednak do najtańszych. Za kawę zapłacimy ok. 15 zł. (jeśli do kawy zamówimy jeszcze ciastko, cena wzrośnie o kolejne 10-15 zł), a obiad ok. 30 zł. Wiele studentów posila się w barach mlecznych, które są tańszą wersją restauracji.

Aby zaoszczędzić na jedzeniu, w miarę swoich możliwości powinieneś przyrządzać posiłki w domu. Raz albo dwa razy w miesiącu możesz wybrać się do supermarketu, aby zrobić większe zakupy, a potem na bieżąco dokupywać owoce i warzywa w lokalnych sklepikach. W ten sposób zdołasz zmniejszyć budżet przeznaczony na jedzenie z ponad 1500 zł. na 800-1000 zł.

Wypoczynekwypoczynek na lonie natury-aktywny wypoczynek

Oferta kulturowa w Warszawie jest najbogatsza ze wszystkich miast Polski. Możemy do woli wybierać i przebierać pomiędzy kinami, teatrami, muzeami, klubami, itd. Oderwanie się od przyziemnych spraw, jednak też niestety sporo kosztuje. Regularne korzystanie z takich atrakcji może pochłaniać co miesiąc nawet ok. 1000 zł.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na takie wydatki, jest dużo ciekawych opcji wypoczynku, które dostępne są zupełnie za darmo! Możesz wybrać się na spacer, rolki czy przejażdżkę rowerową. Możesz spotkać się z przyjaciółmi, aby razem pooglądać filmy. W Warszawie jest również dostępnych wiele bezpłatnych zajęć sportowych. Możesz wybrać się z przyjaciółmi na siatkówkę i aktywnie spędzić czas! Jest to doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości. Kto wie, może wśród nich będzie twoja druga połówka?! Co weekend w stolicy są też organizowane bezpłatne koncerty, wystarczy tylko sprawdzić ofertę na stronie internetowej miasta.

 

Przyjechałeś do Warszawy, jesteś z dala od domu, rodziny, znajomych i nagle zabrakło ci pieniędzy na opłacenie wynajmu czy zakupy spożywcze? W nagłych sytuacjach zawsze możesz liczyć na pomoc Kredito24. Sprawdź naszą ofertę tanich pożyczek bez zbędnych formalności i nie bój się, że nie starczy ci do końca miesiąca!