Wakacje z dziećmi czy bez?

Wakacje niemalże czuć już w powietrzu – temperatura z każdym dniem rośnie (choć czasami,  trzeba przyznać,  zdarza jej się nieprzyzwoicie spadać), a w głowach pojawiają się wspaniale obrazy… Rozgrzany piasek na słonecznej plaży,  promienie słońca delikatnie muskające bursztynową skórę, smak lodów przy nadmorskim deptaku i… radosne, rozkrzyczane dzieci. Tym, którym bliżej do pieszych wycieczek, przychodzą do głowy raczej górskie wycieczki, euforia ze zdobytych szczytów, ale też…. marudzenie pociech, którym nigdy dość wrażeń.  Czy wakacje marzeń wykluczają udział w nich dzieci?

Dzieci jadą z nami

Dzieci jadą z nami

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd razem z naszymi pociechami, musimy pamiętać,  że wybierając cel podróży trzeba będzie wziąć pod uwagę dużo więcej czynników niż gdybyśmy jechali sami. Wszystko oczywiście zależy od wieku, ale zasada jest jedna: dzieci też muszą się dobrze bawić. Wycieczki objazdowe, w których większość czasu spędza się w autokarze, a pozostałe chwile zwiedzając muzea, pałace kościoły i zabytki najsłynniejszych miast raczej odpadają. Szczególnie jeśli dzieciaki są młodsze i całodzienne piesze wycieczki będą dla nich wyczerpujące i… najzwyczajniej bardzo nudne. Wybieracie all inclusive?  Wybierając ofertę warto zorientować się,  czy w ofercie atrakcji hotelowych przewidziano również jakieś dla dzieci. Niektóre ośrodki zatrudniają wykwalifikowanych animatorów,  do których należy organizowanie zabaw i gier dla najmłodszych gości.  Dla rodziców to najlepsze rozwiązanie – z jednej strony mają dzieci przy sobie, mając jednocześnie chwile dla siebie.  Jeżeli wybieramy się na wypoczynek w Polsce, musimy liczyć się z tym, że nasze pociechy będą uzależnione od nas. Jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia w tym samym pensjonacie lub hotelu znajdą się inne dzieci w podobnym wieku, z którymi nasze będą chętnie spędzać czas. Jeśli nie – wakacyjny odpoczynek na pewno będzie przeplatany humorem malców, które rzadko kiedy odpoczywają w podobnym stylu, co rodzice.

Nietypowe atrakcje w Polsce

Nietypowe atrakcje w Polsce

Jeśli już zdecydujemy się na wyjazd z dziećmi i chcemy spędzić wakacje w kraju ojczystym, warto rozważyć wizytę w miejscach, które maluchom mogą sprawić dużo radości. Do obowiązkowych punktów na mapie należeć wtedy będzie na przykład Bałtowski Kompleks Turystyczny, którego główną, choć niejedyną, atrakcją jest park dinozaurów. To pierwsze w Polsce miejsce tego typu – dzieciom otoczenie replik sylwetek największych i najpotężniejszych dinozaurów na pewno się spodoba! W skład kompleksu położonego na 60ha wchodzi również oceanarium, park rozrywki, rollercoaster, a także kino 3D! Jeśli tylko spędzacie planujecie wakacje w Górach Świętokrzyskich, to miejsce koniecznie musicie odwiedzić. Rozrywką w podobnym stylu, choć o nieco innej tematyce jest położony w pobliżu ujścia Warty Zoo Safari. Zgromadzono tam blisko 200 gatunków dzikich zwierząt, które można podziwiać ze specjalnie przygotowanego pojazdu. Nie będzie tam ogrodzeń, krat czy klatek – dzieci będą mogły podziwiać zwierzęta na żywo, w niemalże naturalnym środowisku, które zostało odtworzone przez pracowników Zoo.

Plusy i minusy

Plusy wyjazdu z dziećmi? Możecie wspólnie, całą rodziną przeżyć fantastyczną przygodę i mieć co wspominać przez następne 11 miesięcy. Stworzycie rodzinne wspomnienia, pełne uśmiechu od ucha do ucha i radości? Minusy? To na pewno kolejne organizacyjne wyzwanie – trzeba wszystko zaplanować tak, żeby maluchy były bezpieczne, nie nudziły się i miały jak najmniej okazji do marudzenia. To czasem wyklucza odpoczynek i prawdziwy wakacyjny relaks.

Dzieciaki jadą gdzie indziej

Niestety model rodziny, który zakłada, że dzieci są nieodłącznym elementem swoich rodziców,  aż nadto zakorzenił się w naszej kulturze. Mama z tatą z chwilą pojawienia się dziecka tracą swoją niezależność i zmuszeni są do zrezygnowania z własnego życia,  chwil zapomnienia i słodkich przyjemności – dobro dziecka przede wszystkim  ! Coraz więcej rodzin stara się położyć kres taki stereotypów, głosząc,  że urlop od własnego dziecka jest w pełni uzasadniony a nawet wskazany. Wychowywanie brzdąca to praca na pełen etat, która wymaga ogromnego wysiłku i nie lada zmysłu organizacji. Tydzień czy swą spędzony tylko z partnerem lub z przyjaciółmi to najlepszy sposób na naładowane baterii i nabranie sił na kolejne miesiące pracy nad rozwojem malucha. Dzieci na pewno nie będą na takie rozwiązanie zbytnio narzekać – możliwości zapewnienia najmłodszym niezapomnianych wrażeń jest naprawdę dużo!

Kolonie i obozy

Kolonie i obozy

Oferty biur podróży aż pękają od ofert wypoczynku dla dzieciaków.  Od lat królują obozy tematyczne – to połączenie zwykłych kolonii z zajęciami i atrakcjami skupionymi wokół wybranego zagadnienia.  Mogą to być postaci rodem z Harry ego Pottera, wróżki, myśliwi czy nawet smoki. Bez trudu znajdziemy również coś i dla tych, którzy mają smukłe detektywistyczna, lubią filmy grozy czy też uwielbiają skakać i piszczeć tańcząc zumbę.  Poza zajęciami w ofercie są tez wycieczki, ogniska czy zawody sportowe, a wszystko to pod czujnym okiem opiekunów, którzy mają specjalne uprawnienia. Oferty takich wyjazdów dotyczą oczywiście miejscowości nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Koszt waha się od tysiąca stu złotych do nawet dwóch tysięcy złotych w zależności od długości trwania,  ale i przewidzianych atrakcji. Jeśli chcemy dzieci na taki wypoczynek wysłać, a nie dysponujemy tak dużą kwotą, nic prostszego. W końcu – od czego są pożyczki?

Rozpieszczanie u dziadków na wsi

Niezawodnym rozwiązaniem są oczywiście dziadkowie, szczególnie jeśli mieszkają z daleka od miasta. Wyjazd na wieś może okazać się wspaniałą przygodą. Dzieciaki będą pod czujnym okiem babci i dziadka, mając przy tym szansę,, by poznać życie zupełnie inne od miejskiej codzienności, która otacza je przez pozostałą część roku. Może się okazać, że dużo większą frajdę sprawi bliskość krów, świnek czy koni niż najbardziej nawet luksusowy hotel. To czas, w którym dzieci mogą zupełnie beztrosko bawić się, brudzić, biegać z dziećmi sąsiadów, dotykając tego, co można nazwać wolnością.

Plusy i minusy

Plusy i minusy

Plusy samodzielnego wyjazdu? Odpoczniecie. Odetchniecie i zresetujecie stale zestresowane i zatroskane umysły. Taki oddech od pociech może okazać się na wagę złota. Minusy? I tak będziecie się martwić. Niektórym rodzicom może nie udać się wypoczywać, gdy ich głowy zaprzątają przede wszystkim najczarniejsze z czarnych myśli i pytania, czy ich maluchy są na pewno bezpieczne. Tęsknota również może nieco przyćmić radość z wakacyjnej beztroski i urlopu od dzieci.

Bez względu na to, którą opcję wybierzecie – cieszcie się chwilą, cieszcie się sobą, każdym promykiem słońca i każdym uśmiechem. Wakacje zdarzają się tylko raz w roku i warto wykorzystać je w pełni. Każdy dzień relaksy – z dziećmi czy bez – zapisze się w Waszej pamięci jako wspaniałe chwile beztroski, których na co dzień tak każdemu brakuje. I choć te chwile (zbyt) szybko miną, pamiątki, zdjęcia i przede wszystkim wspaniałe wspomnienia pozostaną w sercach na bardzo długo. Do kolejnego lata co najmniej.