Wakacje tańsze niż zwykle

Wakacje zbliżają się coraz większymi krokami. Już za chwilę kilka ma środku pokoju stanie walizka, do której zapakujesz najpotrzebniejsze rzeczy, takie, które pozwolą przeżyć przygodę życia. Pewnie wielu z Was wybierze wczasy all inclusive, na których będą leżeć do góry brzuchem korzystając z uroków nadmorskich plaż, wygód kilku gwiazdkowego hotelu i kosztują przysmaków lokalnej kuchni w jednej z miejscowych, renomowanych restauracji. Ale są również i co, którzy zdecydowanie nie chcą na letni wypoczynek wydawać wszystkich, co do grosza, zaoszczędzonych pieniędzy. Tacy, którzy nie chcą zamykać się w odizolowanych od prawdziwej lokalnej codzienności hotelach, których obsługa spełnia prawie wszystkie zachcianki gości. Wola oni rzucić się w nieznane i zwiedzić kawałek świata w trybie nisko kosztowym. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to niemożliwe. W czasach, w których ekonomia współdzielenia staje się nieodłącznym towarzyszem życia, na podróżowaniu, nawet do najbardziej odległych zakątków świata można naprawdę dużo zaoszczędzić, nie rezygnując przy tym z niczego, co wakacyjnie kuszące. Ba! Można nawet wiele zyskać!

Couchsurfing – surfowanie po kanapach

Couchsurfing – surfowanie po kanapachNic nie wzbogaca tak, jak zderzenie z prawdziwą kulturą, z codziennością innych ludzi. Niezawodnym sposobem na o jest Couchsurfing. Co to takiego? To platforma społecznościowa, łącząca tych, którzy podróżują po świecie i tych, którzy mają w domu wolną kanapę. Głównym założeniem koncepcji zbudowanej wokół serwisu jest nie tylko umożliwienie znalezienia darmowego noclegu, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń, poznania nowych ludzi i spędzenia czasu wśród lokalnych mieszkańców. To bardzo dobra alternatywa dla hoteli – pozwala nie tylko zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy (jeśli założymy, że zostajemy w danym miejscu 3 noce, za nocleg w hostelu na przykład we Francji musielibyśmy zapłacić minimum 30-40 euro; w naszej kieszeni zostaje więc nawet 600 złotych!). Unikamy w ten sposób towarzystwa innych turystów, którzy często, tak jak my, sami niewiele wiedzą o miejscu, do którego przyjechali. Nocując u gospodarzy mamy niepowtarzalną okazję, by nawiązać kontakt, a może nawet i przyjaźń z kimś, kto zna jak własną kieszeń miasto, może wskazać, gdzie warto iść. Nieocenione są rady udzielane przez hostów – goszczących nas ludzi; na pewno chętnie podpowiedzą, gdzie warto iść, by skosztować lokalnych przysmaków, w którym barze napijemy się najlepszego piwa za najniższą cenę i gdzie udać się wieczorem, by poczuć klimat nocnego życia.

Co dokładnie trzeba zrobić, by nocleg zaleźć? Wystarczy zalogować się na stronie couchsurfing.com i wypełnić swój profil informacjami o sobie. Warto poświęcić temu więcej niż kilka chwil – im dokładniej opiszemy siebie, swoje zainteresowania, pasje, tym większe zaufanie u przyszłych gospodarzy wzbudzimy. Bezpieczeństwo jest przecież niezwykle istotnym elementem całej zabawy, dla obydwu zresztą stron. Nie mamy możliwości sprawdzić tego, kto siedzi po drugiej stronie monitora, jednak staranna selekcja hosta pozwala zminimalizować ryzyko. Niezwykle pomocne są także opinie wystawiane przez innych użytkowników portalu. Te dość trudno zmanipulować. Są dowodem na to, że dana osoba jest Couchsurfing – surfowanie po kanapachgodna zaufania, dlatego standardem jest, by po zakończonej podróży napisać kilka słów o osobie, która podzieliła się z nami kanapą. Na komentarz i informacjach zawartych w profilu gospodarzy powinniśmy właśnie opierać swój wybór i wysyłać zapytania tylko do tych, którzy są sprawdzeni i chwaleni.

Na pewno gospodarzom będzie niezwykle miło jeśli, w ramach podziękowania za udzielenie kawałka kanapy i poświęcenie czasu, przywieziemy im jakiś drobiazg z naszego kraju. Może to być miejscowy alkohol czy przysmak, ale i własnoręcznie podpisana flaga kraju, ręcznie robiony magnez na lodówkę czy zdobiony domowymi metodami kubek. Liczy się tak naprawdę gest – społeczność couchsurferów opiera się na przysługach, nie udziela kanap w celach zarobkowych. Kłóciłoby się to z filozofią serwisu i jego pomysłodawców.

Samochodem przez świat

Samochodem przez światNie tylko na noclegu możemy zaoszczędzić. By nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na przemieszczanie się z punktu A do punktu B, dbając przy okazji o środowisko naturalne, warto wejść na stronę blablacar.pl To serwis, na którym ogłaszają się kierowcy, którzy będą pokonywać określoną trasę i wiedzą, że w samochodzie będą mieć kilka wolnych miejsc. Żeby nie robić pustego przejazdu, proponują wspólną podróż. Dzięki temu koszty przejazdu rozkładają się po równo na wszystkich podróżnych. To świetne rozwiązanie, choć w Polsce, ze względu na mentalność i wrodzoną podejrzliwość. Dużo większą popularność zyskało choćby we Francji, gdzie stanowi bardzo dobrą alternatywę dla niezwykle drogich przejazdów pociągami. W ciekawy sposób rozwiązano kwestie bezpieczeństwa i rozliczania się za przejazd. Otóż zazwyczaj dokonujemy płatności przed podróżą, co zabezpiecza kierowców przed przejazdem z niewykorzystanym miejscem, jeśli w ostatniej chwili zrezygnujemy bez uprzedniego poinformowania o zmianie decyzji. Pieniądze trafiają na wskazane w systemie konto dopiero po wpisaniu wygenerowanego kodu, w którego posiadaniu jest pasażer. Kierowca po zakończonej podróży wpisuje wskazane cyfry na stronie internetowej, co stanowi potwierdzenie, że do przejazdu doszło, a pasażer nie miał żadnych uwag co do jego przebiegu.

Jedzenie też można dzielić

Jeśli szukasz sposobu, by zjeść prawdziwe, domowe jedzenie i to w dodatku takie przygotowane przez miejscowych, którzy Jedzenie też można dzielićz lokalną kuchnią są na Ty? Chcesz uniknąć restauracji, w której kelner stoi Ci nad głową tak długo, aż zostawisz mu satysfakcjonujący napiwek? Rozwiązaniem jest EatWIth – kolejna platforma społecznościowa, która zrzesza głodnych i gotujących. Idea jest prosta – na stronie internetowej wybierasz miasto, w którym aktualnie się znajdujesz i to, co w danej chwili chcesz zjeść. Następnie wybierasz gospodarzy i organizatorów posiłku i rezerwujesz miejsce przy stole. Wprawdzie nie brakuje naprawdę kosztownych ofert, można jednak znaleźć i takie, przy których za porządny posiłek zapłacimy mniej niż w restauracji. Zresztą, nie tylko o jedzenie chodzi. To niepowtarzalna okazja, by poznać nowych ludzi, zetknąć się z lokalną kulturą i przeżyć naprawdę niezapomniany wieczór. Kto wie, być może między przystawką a pierwszym daniem uda nam się nawiązać przyjaźnie, które pozwolą wracać do tego miejsca jeszcze wielokrtonie?

Żyjemy w czasach, w których mamy naprawdę niezmierzone możliwości obcowania z innymi kulturami. Podróże nie muszą być drogie, ale i nie muszą ograniczać się jedynie do zwiedzania zabytków opisanych w przewodnikach. Jeśli tylko będziemy troszkę odważni i otwarci na świat, będziemy mogli doświadczyć cząstkę tego, czego doświadczają miejscowi każdego dnia. Nauczymy się przy tym o zwiedzanym kraju dużo więcej, niż opisano w jakiejkolwiek książce podróżniczej. O fantastycznych wspomnieniach, które zostają w sercach na całe życie, nie wspominając.