Venture Capital wspomagane przez Krajowy Fundusz Kapitałowy

Wspieranie venture capital przez Krajowz Fundusy Kapitałowy to część programu „Innowacyjna gospodarka”. Jak podaje Ekonomia24 w tym roku na ten program poświęcono około 650 mln zł. Środki te przeznaczone są na udzielenie wsparcia finansowego z funduszami kapitału podwyższonego ryzyka, które następnie inwestują w małe i średnie przedsiębiorstwa będące na początku rozwoju działalności, w szczególności o charakterze innowacyjnym lub prowadzące działalność z zakresu badania i rozwój.

KFK ogłosiło dotychczas trzy konkursy w ramach programu „Innowacyjna gospodarka” na utworzenie funduszy venture capital. Termin składania aplikacji upłynął 27 sierpnia. KFK zadeklarowało wsparcie finansowe dla dziesięciu z nich m.in. dla Innovation Nest i GPV I. Innovation Nest jest funduszem wyspecjalizowanym w transakcjach inwestowania w firmy z branży ICT, który spiera obecnych i przyszłych polskich przedsiębiorców z sektora wysokich technologii, w szczególności uwzględniając tych, którzy chcą wyjść poza polski rynek. Kolejny fundusz – GPV I – to unikalny fundusz zarządzany przez międzynarodowy zespół specjalistów z Polski i Izraela z doświadczeniem w inwestycjach venture capital. Inicjatorem utworzenia funduszu była izraelska grupa, która wcześniej zainwestowała w ponad 100 przedsiębiorstw łącznie około 500 mln dol. 35 z tych firm odniosły sukces rynkowy, a kilka z nich zadebiutowało na NASDAQ.

Docelowa łączna kapitalizacja funduszy ma przekroczyć 729 mln zł. Przedsiębiorcy obecnie poszukujący kapitału mogą zgłaszać swoje projekty do jednego z siedmiu, działających i inwestujących już w innowacyjne przedsięwzięcia funduszy, a pozostałe trzy fundusze są w trakcie uruchamiania swojej działalności. Fundusze współtworzone przez KFK, finansują rozwój polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw – innowacyjnych w szczególności o dużym potencjale rozwojowym. Wkład zadeklarowany przez KFK kapitalizacji takich funduszy wynosi przeciętnie 50%. Fundusze venture capital zainwestują w około 160–200 firm. Dotychczas zainwestowano w 15 spółek, m.in. w Audiotekę i Vivid Games, ale, jak wskazują eksperci, ich liczba do końca roku ma wzrosnąć do 25. Fundusze inwestują kapitał w spółki zwykle przez trzy–pięć lat i z założenia wycofują się powoli tak aby fundusz funkcjonował nie dłużej niż ok. 10–12 lat.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autorin: K.Małolepszy; Zdjęcie: © Low500 /PIXELIO