Utrata karty kredytowej

Utrata-karty-kredytowejJak pokazują wyniki raportu sporządzonego przez Związek Banków Polskich, utracie ulega rocznie ponad 1,3 mln kart kredytowych. Okazuje się, że liczba ta rośnie wprostproporcjonalnie do liczby posiadanych kart. Choć tak wysoki wolumen może wzbudzać zdziwienie, podkreśla się, że wynik ten nie odbiega od ilości kart, które gubią mieszakńcy innych krajów europejskich.

Polacy nagminnie gubią swoje karty kredytowe?

Choć wiele osób nadal nie przykłada specjalnej wagi do swoich kart kredytowych, liczba zgłoszeń z prośbą o zablokowanie karty wzrasta z roku na rok. Tegoroczny wynik pokazuje, że tendencja ta jest bezpośrednio powiązana ze wzrostem ilości tego produktu finansowego na polskim rynku. W ciągu miesiąca gubimy 108,5 tys. kart, co w skali całego roku daje okazały wynik 1,3 mln kart. Co ciekawe, większość osób nie jest ofiarą kradzieży, a przyczyną utraty karty jest jej zagubienie.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, w czerwcu tego roku w posiadaniu Polaków znalazło się w sumie 35,2 mln kart, w tym 6,8 kart kredytowych w I kwartale 2014 roku. Jest to najlepszy rezultat jaki uzyskaliśmy w ostatnich latach. Jeszcze w roku 2013 Polacy byli w posiadaniu zaledwie 6,1 mln kart kredytowych, a dwa lata wcześniej liczba ta wynosiła 7,2 mln kart. Jednocześnie podkreśla się, że koszt ponoszony w procesie blokowania i duplikowania utraconych kart w ciągu całego roku szacuje się na 20 mln zł.

 

Jak uniknąć utraty karty?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność, podając swoje dane osobom trzecim. Jednocześnie nie można zapominać o tym, że nie należy trzymać karty i kodu PIN w tym samym miejscu. W miejscach publicznych należy zwrócić uwagę na to, by torebka lub plecak, w którym znajdują się rzeczy osobiste, znajdowała się w zasięgu naszego wzroku. W przypadku utraty karty, nie można jednak zapominać o jej zastrzerzeniu. W tym celu warto zapisać w odpowiednim miejscu właściwy numer telefonu Biura Obsługi Klienta, które zajmie się naszą sprawą. Jak pokazują statystyki prowadzone przez Związek Banków Polskich, karty kredytowe są najczęściej blokowane w okresie Wielkanocy oraz Świąt Bożego Narodzenia. Mimo to nie rozważa się możliwości ponownej aktywacji karty, która uprzednio została zastrzeżona. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup odpowiedniego portfela z wyznaczonym miejscem na przechowywanie kart i najważniejszych dokumentów. Dzięki temu przy każdorazowym otwarciu portfela mamy wgląd w dokumenty i możemy stwierdzić, czy karta nie została nam skradzioan lub nie wypadła ze środka. W ten właśnie sposób możemy szybciej reagować na sytuację utraty karty kredytowej i uniknąć przykrych konsekwencji z tego wynikających.