Ustawa śmieciowa: pierwsze kary pieniężne

Od lipca tego roku zaczęła obowiązywać ustawa śmieciowa, która jest odpowiedzią na wymagania przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. Zgodnie z oczekiwaniami Unii, do 2015 roku odzysk odpadów w Polsce powinien wynieść 60 proc., natomiast recykling ma osiągnąć minimalny pułap 55 proc.  Mimo, iż nowe przepisy dotyczące składowania odpadów weszły w życie, a pierwsze miesiące wdrażania nowych rozwiązań nie miało podlegać obciążeniom finansowym, to władze niektórych miast już teraz monitorują sposoby i skutki praktycznego zastosowania nowych regulacji prawnych.

 

 

Kontrolę nieruchomości oraz wybranych firm postanowiły przeprowadzić Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie i Poznaniu. Jak osi portal finanse.wp.pl , w samym Krakowie analizie poddano 1,2 tysiące nieruchomości i firm pod kątem odbioru, jak również utylizacji odpadów.

 

Kara finansowa nałożona na krakowskich przedsiębiorćów wyniosła aż 73 tys. zł- tylko za miesiąc lipiec. Co ciekawe, kolejne kary zostały naliczone w sierpniu i wyniosły 16 tys. zł. Właściciele nieruchomości są aktualnie zwolnieni z obowiązku  płacenia grzywny, głównie dzięki temu, że popełniane przez mieszkańców Krakowa błędy były stosunkowo niewielkie i marginalne, m.in. nieprawidłowe wypełnienie deklaracji śmieciowej. W ich przypadku przyjęto formę działań prewencyjnych polegającą na pouczaniu oraz informowaniu, w jaki sposób należy postępować, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

 

Co ciekawe, kary nałożone na poznańskich przedsiębiorców z tytułu nieterminowego wywozu śmieci, wyniosły 300 tys. zł. Jednocześnie podkreśla się, iż nałożone na poszczególne firmy kary  grzywny przyniosły zamierzony efekt- większość mieszkańców miast, w których przeprowadzono inspekcję przestało narzekać na piętrzące się góry śmieci.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub interesują Cię pożyczki w Internecie? Wejdź na : Infofinanse24.pl .

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: Dieter Schütz / Pixelio.de