Uproszczone zasady procedur kredytowych

Portal www.money.pl podaje, że trwają prace nad znacznym uproszczeniem procedury udzielania kredytów konsumenckich. Po piątkowym spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem KNF Andrzejem Jakubiakiem,ministerOlgierd Dziekanowski powiedział: Banki uproszczą procedury udzielania kredytów konsumenckich oraz tych dla małych i średnich firm. Dodał również że chodzi o to, by każdy bank sam ustalał wskaznik wysokości kredytu do dochodów.

Zgodnie z propozycjami KNF osoba zatrudniona na umowę czasową, która posiada rachunek bankowy zdolny do prześledzenia pół roku wstecz, uzyska kredyt w trybie uproszczonym w wysokości ok 11 tys. zł, a ta z rachunkiem dłużej niż rok  będzie mogła uzyskać kredyt do 21 tys. zł. Kredyty do 1,4 tys zł  będą udzielane na podstawie posiadania rachunku bankowego, a wymóg przedstawiania zaświadczeń zostanie zastąpiony oświadczeniami. Termin wejścia ustawy jest szacowany na listopad w zależności od przebiegu konsultacji.

Zgodnie z planami KNF banki,które w ostatnich sześciu miesiącach miały m.in. odpowiedni współczynnik wypłacalności,będą mogły stosować  uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej klientów detalicznych. Według danych ZBP, ponad 100 banków w tym kilkanaście komercyjnych nie spełnia tych warunków.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: T. Umiński, Zdjęcie: Tony Hegewald/PIXELIO