Unikaj niespłacalnych długów

Unikaj-niespłacalnych-długówChoć firmy pożyczkowe zyskują coraz większe zainteresowanie ze strony Polaków, a rokrocznie wzrasta wartość przydzielonych pożyczek online, nadal wiele osób boryka się z problemem zadłużenia. Oznacza to, że spora część Polaków nie jest w stanie spłacić terminowo należności. Portfel długów przekroczył już 41,5 mld zł. Co więcej, niemożność uregulowania zaciągniętych kredytów może prowadzić do wielu problemów natury społecznej, takich jak wykluczenie społeczne, czy depresja. 

Spirala długów

Coraz częściej słyszy się o tak zwanej spirali długów. Pod tym terminem kryje się przede wszystkim brak możliwości terminowego regulowania należności, lecz nie tylko. Aby zrozumieć istotę tego problemu, należy przejść do jego podstaw. Do tej pory częste zaciąganie kredytu i pożyczki określano delikatnie mówiąc mianem „nieostrożnej obsługi finansów osobistych”. Okazuje się się jednak, że istnieje grupa osób, która jest uzależniona od zaciągania kolejnych wierzytelności. Adrenalina, która temu towarzyszy, porównywana jest już do uzależnienia od papierosów, czy alkoholu. Bezpośrednią przyczyną takiej sytuacji może być po prostu skłonność do podejmowania pochopnych decyzji i popadania w uzależniania, bądź wciąż nasilająca się komercjalizacja życia, niemal w każdej jego dziedzinie i aspekcie.Niekiedy jednak okazuje się, że zaciągamy kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, nie zdając sobie do końca sprawy z możliwych konsekwencji tego działania. Niestety takie sytuacje mogą zakończyć się windykacją i nałożeniem kary finansowej na pożyczkobiorcę z tytułu nieterminowej spłaty zobowiązania.

Ostrożnie i z rozwagą

Celem uniknięcia kłopotów finansowych, warto stosować kilka podstawowych zasad zaciągania kredytów oraz zarządzania finansami osobistymi. Ekspert marki Kredito24 radzi, jak uniknąć problemów zadłużenia w artykule dla portalu zadluzenia.com. Okazuje się bowiem, że powstają pierwsze grupy wsparcia dla osób uzależnionych od zaciągania kredytów, a firmy pozabankowe coraz częściej angażują się w akcje edukacyjne, mające na celu krzewienie wiedzy ekonomicznej w Polsce.

Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych zasad, dzięki którym nie straszny Ci będzie żaden dług:

1. Korzystaj z usług wyłącznie zaufanych firm pożyczkowych. Tacy pożyczkodawcy są m.in. członkami Związku Firm Pożyczkowych, a informacje o nich można zweryfikować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

2. Dokładnie zapoznaj się z informacjami zawartymi na stronie internetowej pożyczkodawcy.

3. Jeżeli masz wątpliwości co do całościowej kwoty do spłaty i wartości doliczanych opłat, koniecznie skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, którego obowiązkiem jest udzielenie szczegółowych informacji na ten temat.

4. Dokładnie czytaj wszystkie zapisy zawarte w umowie ramowej pożyczki. Tylko dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawiązujesz współpracę z zaufaną firmą i rozumiesz warunki udzielenia pożyczki.

5. Nie zaciągaj pożyczki, jeżeli nie jesteś jej w stanie spłacić. Sporządzaj listę wydatków w ciągu miesiąca i zastanów się dobrze, czy będziesz w stanie oddać pożyczone pieniądze.

Więcej informacji na temat odpowiedzialnego pożyczania oraz zadłużenia i jego skutkach: http://www.zadluzenia.com/artykul/Kredito24-zadluzenie-a-wykluczenie-spoleczne/