Umowy: Polacy nie wiedzą co podpisują

Badania przeprowadzone przez GfK Polonia na potrzeby portalu Zafinansowani.pl, jednoznacznie wykazały, że większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z treści dokumentów, które podpisują. Badana grupa respondentów przyznała, że nierzadko umowy, na których mają złożyć swój podpis, są dla nich zbyt niezrozumiałe i za długie. Co więcej, część osób zadeklarowała, że w ogóle nie zapoznaje się z treścią pism, które sygnują swoim podpisem.

 

Niemal 43 proc. respondentów twierdzi, że z umowami zapoznaje się jedynie pobieżnie, a zaledwie 16 proc. badanych przyznało, że dokładnie czyta wszystkie dokumenty, na których ma spocząć ich podpis. Taka sytuacja ma być spowodowana zbyt zawiłymi i mało przejrzystymi zapisami w umowach.

 

Ponadto zgodnie z wynikami przeprowadzonej analizy, grupa badanych nie traktuje wszystkich dokumentów na równi, np. pism otrzymanych od instytucji finansowych, czy też od telefonii komórkowej. Podkreśla się także, że sytuacja ta wynika z braku czasu, przez co kontrahenci nierzadko spotykają się z konsekwencjami wynikającymi z niewiedzy. Najczęstsze następstwa takiego przeoczenia niezwykle ważnych zapisów skutkują sankcjami, między innymi w formie kar pieniężnych.

 

Chesz wiedzieć więcej na ten temat? Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie :  http://www.infofinanse24.pl/news/polacy-nie-czytaja-umow

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24   Zdjęcie:Ralf van Melis/ Pixelio.de