Umocnienie franka szwajcarskiego złą wiadomością dla kredytobiorców

Drogi frank szwajcarski spowodował wzrost rat kredytowych zaciagniętych w tej walucie. Specjaliści przewidują, iż w ciagu najbliższych dziesięciu lat dojdzie do jeszcze większego umocnienia się franka szwajcarskiego. Cytując za portalem www.pb.pl, można śmiało stwierdzić, że najbliższa dekada nie przyniesie spadku szwajcarskiej waluty. Co więcej, już w ciagu ostatnich kilku lat, cena franka zwięszyła się z 2 do 3.4 złotego, co z kolei miało znaczący wpływ na koszta kredytów zaciągniętych we frankach.

W czasie ostatnich kryzysowych lat, frank szwajcarski dwukrotnie się umocnił, początkowo na przełomie 2008 i 2009, a następnie latem 2011. Główny ekonomista Raiffeisen bank twierdzi, że na poczatku 2023 roku cena euro wyrażona we frankach wyniesie 1,1 CHF (obecnie jest to 1,21 CHF). W tym samym czasie przewidywany jest również umocnienie zlotówki, ale nie w stopniu pozwalającym na rekompensatę zwyżki franka do innych walut. Są to bardzo złe wiadomości dla kredytobiorców, dla których umocnienie się helweckiej waluty są równoznaczne z kłopotami.

Zdaniem ekonomistów, Szwajcarski Bank narodowy nie zdoła na dłuższą metę utrzymać wyznaczonej granicy dla kursu franka w stosunku do euro. W momencie, gdy sytuacja na rynkach ulegnie ustabilizowaniu, bank zrezygnuje z limitu i dopuści do umocnienia się franka. Zdaniem analityków siła franka, a co za tym idzie – wysokość rat od kredytów denominowanych w szwajcarskiej walucie będą zależeć od kilku czynników (między innyminastrojów inwestorów na rynkach finansowych, kondycji szwajcarskiej gospodarki oraz działań polskiego rządu). Ekonomiści przekonują, że należy jak najszybciej splacić zobowiązania finansowe we frankach, a posiadane oszczędności lokować w akcjach szwajcarskich firm.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H.Mikulska /Kredito24,   Zdjęcie: Olga meier-sander/ pixelio.de