Ujawnienie płac – projekt związków zawodowych

Jeden z najpotężniejszych związków zawodowych w Polce jest w trakcie opracowzwania projektu ustawy wprowadzającej jawność płac wśród wszystkich polskich pracowników i pracodawców.  W praktyce oznaczałoby to między innymi publiczne wywieszenie list płac.

 

Przedstawiciel OPZZ tłumaczy: Każdy ma prawo do takich informacji. Pracownik zobaczy, ile zarabia np. jego prezes, a ile związkowiec. Związek liczy na poparcie posłów, głównie z lewicy – sam nie ma inicjatywy ustawodawczej.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, związek stoi na stanowisku, że Ujawnienie PIT, szczególnie przez osoby zajmujące ważne funkcje w życiu społecznym, ucięłoby spekulacje na temat poziomu dochodów elit biznesu, polityków czy dziennikarzy. Dzięki temu powszechna stałaby się wiedza, jaka jest relacja między poziomem wynagrodzeń związkowców (nawet tych najlepiej zarabiających) i poziomem dochodów prezesów spółek, elit dziennikarskich czy środowisk politycznych.

Warto dodac, iż w Polsce ujawnianie poszczególnych wynagrodzeń nie jest przyjęte jako ogólnie obowiązująca norma, za wyjatkiem sektora publicznego. Dla porównania, w Skandynawii dochody są jawne. Zwolennicy powszechnego ujawniania pensji przekonują, że ujawnienie zarobków mogłoby pomóc w wyrównaniu płac między kobietami a mężczyznami. Specjaliści ostrzegają też jednak, że jawność pensji zrodzi zawiść i złą atmosferę w pracy.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: H. Mikulska / Kredito24   Zdjęcie; RKB Thorn / Pixelio.de