UE wesprze Polskę

UE-wesprze-Polskę

Dzięki unijnym środkom, Polska w przeciągu kilku lat rozwinęła gospodarkę, a wiele osób uzyskało dofinansowanie na założenie własnego bzinesu. W związku z faktem, iż obecnie najwiekszym zainteresowaniem cieszą się innowacyjne przedsiębiorstwa, w szczególności te działające w Internecie, ponownie Unia Europejska zamierza wesprzeć finansowo Polskę. Na jakie dofinansowanie możemy liczyć w najbliższym czasie?

Wsparcie finansowe UE

Dzięki programowi Inteligentny Rozwój (POIR) na lata 2014- 2020, polscy przedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich przedsiębiorstw mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 8,6 mld euro. Dzięki uzyskanym środkom, będziemy mogli wdrażać innowacyjne rozwiązania w polskich przedsiębiorstwach. Jednocześnie na dodatkowe środki mogą liczyć niektóre województwa. Z programu regionalnego skorzystają: województwo warmińsko-mazurskie, podkarpackie, podlaskie, mazowieckie, pomorskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, małopolskie oraz lubelskie. Na ten cel przeznaczone zostanie ponad 31 mld euro. Stanowi to niemal połowę funduszy, które otrzymała Polska na lata 2014- 2020. Dobrze wykorzystane środki pozwolą na zwiększenie konkurencyjności wśród poszczególnych regionów Polski oraz poprawę jakości życia ich mieszkańców.

Kto na tym skorzysta?

Fundusze z Unii Europejskiej są przeznaczone nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, lecz także dla tych, którzy na polskim rynku funkcjonuja od lat. Dotyczy to między innymi branży lotniczej oraz medycyny. Duży sukces tych firm skłonił inne sektory do zainteresowania się możliwością uzyskania wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej. Firmy, które do tej pory skorzystały z dofinansowania podkreślają, że pieniądze pozwoliły im na zmianę technologii na nowocześniejszą. Tak było w przypadku projektu Innolot, który dotyczy tworzenia nowych rozwiązań w dziedzinie lotnictwa, jak również w przypadku branży medycznej, celem szukania nowych metod terapii oraz innowacyjnych lekarstw. Bez wątpienia każdy, kto we właściwy sposób skorzystał ze środków Unii Europejskiej, może teraz pochwalić się rozwojem własnego biznesu i polepszeniem warunków pracy. Jest to największe szansa dla młodych osób, które mając pomysł na siebie i biznes, jakim chcieliby się zajmować w przyszłości, nareszcie mogą realizować swoje plany. Dotychczas młodzi ludzie nie wiedzieli gdzie szukać pomocy, a wielu z nich nie miało motywacji do tego, by szukać szczegółowych informacji na temat możliwości rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. To właśnie dzięki dotacjom unijnym, młodzi ludzie zmobilizowali się do zapoznania z przepisami polskiego prawa i unijnymi dyrektywami, co w przyszłości również będzie korzystnie rokować. Jedankże dotacje unijne to nie tylko rodzimy biznes, lecz także otwartość na nowe rynki. Dzięki szeroko rozumianej wymianie gospodarczej, wiele osób przekonało się o tym, że nie warto się zamykać wyłącznie na własny rynek, a częśc pomysłów zasługuje na ich rozprzestrzenienie również w innych krajach Europy.

Autor: Irena Kaczmarek