Tani kredyt – tylko teraz!

Obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski stworzyło wyjatkowo korzystne warunki dla przyszłych kredytobiorców. W październiku ub.r. główna stopa procentowa NBP (stopa referencyjna) wynosiła 4,75 proc., podczas gdy aktualnie przyjmuje ona wartość 2,75 proc.

 

Jest to poziom nienotowany nigdy w historii. Sytuacja ta przełożyła się automatycznie na spadek rynkowych stóp procentowych WIBOR, które to są istotną częścią oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

 

Portal Forbes podaje, że spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych niesie ze sobą obniżkę kosztów związanych ze spłatą zobowiązania, w tym comiesięczna ratę. Przykładowo, osoba zaciągająca kredyt mieszkaniowy w polskiej walucie w styczniu 2008 roku w kwocie 300 tysięcy złotych, płaci obecnie około 350 zł mniej niż przed obniżkami stóp.

 

Warto dodać, iż w momencie decyzji o zaciągnieciu kredytu hipotecznego hipoteczny przy obecnej wysokości stóp procentowych, należy brać pod uwagę, że warunki te w przyszłości na pewno ulegną zmianie. Warto mieć tego świadomość już teraz, gdyż pozwoli to nie tylko przygotować się na taką ewentualność, ale także uodpornić budżet domowy na zwiększone wydatki.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24      Zdjęcie:  D. Schutz / Pixelio.de