Święta – za wszelką cenę bez kredytu?

Jeszcze dwa lata temu 22 % społeczeństwa było gotowe zaciągnąć pożyczkę po to, żeby móc cieszyć się wystawnymi świętami. Przeprowadzone niedawno badania pokazują, że w tej chwili jesteśmy bardziej ostrożni jeśli chodzi o zaciąganie kredytu na ten cel, a jeśli decydujemy się na pożyczkę – zwracamy się z do rodziny. Z sondażu TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów wynika (dane portalu www.forbes.pl), że 76 proc. Polaków na poczet nadchodzących świąt wykorzysta bieżący budżet i oszczędności.

Jedynie 3 procent badanych deklaruje, że byliby gotowi wziąć kredyt po to, aby podnieść jakość kolacji świątecznej czy prezentów dla najbliższych.Eksperci uważają, że związane jest to z bezustannie pojawiającymi się w mediach informacjami o ciężkim stanie naszej gospodarki i kolejnymi trudnościami, jakie mogą pojawić się w nowym roku. Polacy nauczyli się już, że nie ma nic za darmo, nawet jeśli wszędzie pojawiają się zachęcające slogany reklamowe. W tej chwili 5 procent badanych twierdzi, że pożyczkę wzięliby tylko i wyłącznie, gdyby nie mieli innego wyjścia. W razie potrzeby prawie 40 procent badanych deklaruje, że po pomoc zwróciliby się w pierwszej kolejności do rodziny, a dopiero potem do banku (30 procent). Natomiast co czwarty z nas poprosiłby o pomoc znajomych. Jest to dowód na to, iż podejście Polaków do zaciąganych zobowiązań stało się bardziej racjonalne. Jeszcze dwa lata temu byliśmy bardziej podatni na reklamy, które szczególnie przed świętami  były intensywne ze strony wszelkich firm pożyczkowych oraz banków.

Z badań KRD wynika, iż Polacy uczą się szanować własne pieniądze. Tegoroczne święta bedą także o wiele skromniejsze niż dotychczas. Wpływ na to ma nie tylko pogłębiający się kryzys, ale również zmiana sposobu myślenia oraz bardziej racjonalne oraz oszczędne gospodarowanie swoim domowym budżetem. Według raportu Deloitte statystyczna polska rodzina przewiduje wydatki świąteczne w wysokości około 1280 zl. W porównaniu do roku ubiegłego daje to około 12 procentowy wzrost. Pamiętac jednak należy, iż dopiero po świętach poznamy rzeczywistą kwotę wydaną na obchody Bożego Narodzenia. Zaś w porównaniu z innymi krajami europejskimi Polacy obchodzą Gwiazdkę skromniej, bo statystyczna europejska rodzina wyda na święta, w przeliczeniu, ponad 2,4 tys. złotych.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I.Kujawa/Kredito24, Zdjęcie: Astrid Kirchhoff/pixelio.de