Święta po polsku

Święta-po-polskuChoć każdego roku wydajemy mnóstwo pieniędzy na organizację świąt, nadal staramy się nie zapomnieć o ich istocie. Dlatego wciąż welu z nas uczestniczy w mszach, pasterce, jak również kultywuje polskie tradycje świateczne, które są bardzo cenione poza granicami kraju. Warto sobie przypomnieć, jakie tradycje sprawiają, że tak chętnie wyczekujemy kolejnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Muzyka łączy ludzi

To chyba jeden z pierwszych elementów składających się na magię polskich świąt, dzięki któremu zaczynamy czuć ducha Bożego Narodzenia. Chyba żaden kraj na świecie nie ma w repertuarze tylu wspaniałych, tradycyjnych kolęd świątecznych, które wzruszają po dziś dzień. Nie sposób opisać uczucia towarzyszące śpiewaniu koędy „Lulajże Jezuniu“, czy „Bóg się rodzi“. W wielu polskich kościołach można usłyszeć koncerty świąteczne, a każdego roku polska telewizja emituje specjalne wydania programów, w których znane gwiazdy śpiewają wspaniałe , świąteczne kolędy. Choć może się wydawać, że zagraniczne- anglojęzyczne hity szybciej wpadają w ucho i pozytywnie nastrajają przez Świętami, to nic nie jest w stanie  zastąpić tradycyjnych, polskich kolęd, których słowa chwytają za serce.

Świąteczne przysmaki

Każdy z nas przestępuje z nogi na nogę, wyczekując zasiąścia do wigilijnej kolacji. Wśród 12 potraw nie może zabraknąć karpia, barszczu lub zupy grzybowej, kompotu z suszu, łazanek, kutii, pierogów, śledzi, czy innych pyszności przygotowanych pieczołowicie przez całą rodzinę. Jednakże potrawy, które znajdą się na wigilijnym stole będą się różnić w zalenożności od regionu, w którym się zamieszkuje. Na Warmii i Mazurach królują różnego rodzaju kasze, ryby i śledzie w oleju. W pierwszym i drugim dniu świąt nie może też zabraknąć gęsi, różnego rodzaju mięs, czy ryb wyłowionych z pobliskich jezior. Z kolei na Śląsku  jada się zupę migdałową, czy też z siemienia konopnego, jak również makiełki oraz moczka przypominająca marmoladę. Wielkopolska słynie z zupy owocowej, makiełek, kapusty z grochem, czy też pieczonego karpia w śmietanie.   To, co za każdym razem nas wzrusza to dzielenie się tradycyjnym opłatkiem poświęconym w Kościele i składanie cżłonkom rodziny i znajomym życzeń zdrowia i szczęścia. Pod pięknie przystrojonym stołem powinno się także znaleźć sianko, które symbolizuje narodziny Jezusa Chrystsua w stajence.

Prezenty

Jedną z tradycji, na którą w szczególności wyczekują dzieci, jest rozdanie prezentów, które pod choinką pozostawił Gwiazdor. Jak wiadomo, wiąże się to ze sporymi wydatkami, a co roku przeprowadzane badania wykazują, że przeciętny Polak wydaje około 500 zł na prezenty. Większość z nas decyduje się na sprezentowanie wyrobu jubilerskiego bliskiej osobie, lub zakup perfumów, książek, płyt, odzieży i gier, Coraz więcej osób nabywa też nieco droższe prezenty w postaci komputerów, laptopów, tabletów, aparatów fotograficznych, czy też telefonów komórkowych. Jeżeli w tym roku nie masz możliwości sfinansowania upominków dla bliskich Ci osób, wystarczy wziąć udział w konkursie Kredito24. Wejdź na fanpage facebookowy firmy i podziel się z nami życzeniem bliskiej Ci osoby. 20 najcieplejszych życzeń zostanie przez nas spełnionych.