Świąteczna pożyczka

 Świąteczna-pożyczkaŚwięta Bożego Narodzenia to czas wzmożonego zainteresowania ofertą mikropożyczek, oferowanych przez instytucje pozabankowe działające online. Tego rodzaju firmy zyskują coraz większa popularność, głównie ze względu na szybkość oferowanej usługi, jak również ułatwioną procedurę aplikacji o zobowiązanie pozbawioną wypełniania dodatkowcyh formalności. Organy sprawujące nadzór nad instytucjami finansowymi, pracują nad przepisami, które regulowałyby branże instytucji pozabankowych. Jak strzec się nieuczciwych parabanków?

 Firmy pożyczkowe a regulacje prawne

Od dłuższego czasu w mediach coraz częściej poruszany jest temat działalności instytucji pozabankowych. Okazuje się, że nadal na polskim rynku pojawiają się nielegalnie działające parabanki. Ministerstwo Finansowów zapowiedziało pracę nad przepisami, które ukrócą niedozwolony proceder, tym samym zabezpieczając interesy konsumentów. Zapowiada się, że firmy, które oszukują klientów, pobierając od nich depozyty, miałyby zapłacić bardzo wysokie kary finansowe. Przed takim rozwiązaniem przestrzega jednak Federacja Konsumentów, która w takim działaniu dostrzega pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Według nich zbyt wysokie kary nałożone na firmy mogą skutkować niewypłaceniem pieniędzy na konta klientów korzystających z usług danych przedsiębiorstw. Grzywna zaproponowana przez Ministerstwo miałaby opiewać na sumę 10 mln zł. Zdaniem ekspertów, lepszym rozwiązaniem będzie zaostrzenie kary pozbawienia wolności. Jednocześnie ograniczenie opłat, które może pobrać firma pożyczkowa może skutkowac wykluczeniem firm z rynku i zmniejszeniem konkurencyjności. Cześć konsumentów przejdzie do tak zwanej szarej strefy, a firmy pożyczkowe nie będą w stanie pokryć kosztów windyklacji, to jest kosztów wysyłania monitów, telefonów itd.

Jak wystrzec się nieuczciwych firm? 

Niekiedy wybór właściwej firmy pożyczkowej nie jest łatwym zadaniem. Na polskim rynku znajduje się coraz więcej instytucji, które kuszą klientów niskimi opłatami za zaciągnięcie zobowiązania. Eksperci firmy Kredito24 specjalizującej się w branży mikropożyczkowej, radzą, jak uniknąć współpracy z fikcyjnymi firmami.

– Niezwykle ważne jest zapoznanie się z ofertą wielu firm pożyczkowych i zweryfikowanie ich w KRS- mówi manager Kredito24, Aleksander Rutkowski. – Warto śledzić także opinie na temat danej marki na stronach, gdzie klienci mogą wystawiać oceny za usługi firmy, np. Opineo.pl. Jednocześnie nie można zapominać o tym, że na stronie uczciwej firmy pożyczkowej znajdują się wszelkie informacje dotyczące spłaty pożyczki, jej przedłużenia, a także opłaty doliczane z tytułu zwłoki w spłacie zobowiązania. – dodaje Rutkowski.

Nie można też zapominać o tym, iż uczciwa firma pożyczkowa nie przyzna kredytu osobie, która posiada złą historię kredytową. Należy więc wybierać wyłącznie odpowiedzialne firmy, na przykład te zrzeszone w Zwiazku Firm Pożyczkowych. Przed wzięciem pożyczki warto także skonsultować się z Centrum Obsługi KLienta, celem zweryfikowania informacji o firmie.