Spadek sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 0,1 proc. rok do roku. Ekonomiści w swoich wstępnych szacunkach podawali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła o 1,2 proc. rdr, a mdm spadła o 1,2 proc. W stosunku do kwietnia 2012, najwyższy spadek odnotowano na rynku paliw (o 8%)- oraz żywności, napojów i wyrobów tytoniowych – o 3,6 proc. Sprzedaż żywności, napojów i tytoniu w stosunku do marca spadła natomiast o 13,1 proc – informuje portal Forbes.

 

Największe wzrosty sprzedaży zarówno w stosunku do kwietnia 2012, jak i marca br. GUS zanotował w kategorii odzież i obuwie. W ujęciu rocznym wzrosła ona o 11,6 proc., w miesięcznym – o 22,9 proc. W stosunku do kwietnia 2012 r. o 5,8 proc wzrosła sprzedaż pojazdów mechanicznych, która w ujęciu miesięcznym spadła jednak o 7,3 proc. O 9,1 proc. rok do roku wzrosła sprzedaż detaliczna leków i kosmetyków, która jednak była o 1,2 proc. niższa niż w marcu 2013. Obroty w handlu detalicznym w kwietniu 2013 roku wzrosły o 1,2 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,2 proc. w marcu.

 

Ekonomiści spodziewają się, iz w drugiej połowie roku dynamika sprzedaży detalicznej będzie stopniowo wzrastała, ale w dalszym ciągu najważniejszą przyczyną ograniczającą konsumpcję przez gospodarstwa domowe jest sytuacja na rynku pracy.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H.Mikulska / Kredito24 Zdjęcie: H.Braxmeier / Pixelio.de