Smart life – nowoczesne technologie codzienności

Jutro wstaniesz rano i pierwsze, co zrobisz, to prawdopodobnie sprawdzisz na swoim smartfonie, która jest godzina. Jeśli należysz do tych, co to bez pracy żyć nie mogą, pewnie zajrzysz na pocztę, sprawdzisz nowinki na portalach społecznościowych, na których masz konto. Pójdziesz do łazienki, nastawisz pranie, włączając wcześniej czajnik – poranna kawa musi być.

A teraz wyobraź sobie, że jest rok 2030. Wstajesz rano i pierwsze co robisz, to za pośrednictwem swojego smartwatcha – smartfona w zegarku – wyłączasz budzik, nastawiasz wodę, włączasz pralkę, podnosisz rolety, włączasz radio. To w zasadzie możliwe jest już teraz. Szacuje się, że za 25 lat poziom digitalizacji codzienności będzie gwałtownie rósł i już niedługo nasze domy staną się inteligentne. Ma to także przełożenie na biznes – technologie i umiejętność korzystania z nich będzie najważniejszym determinantem sukcesu rynkowego. Co dokładnie nas czeka?

Zaczarowany ołówek

Zaczarowany ołówekZacznijmy od tego, co naprawdę nikomu jeszcze nie mieści się w głowie. Jak się okazuje rzeczy, które oglądaliśmy w dzieciństwie w bajkach na ekranie domowego telewizora powoli staje się rzeczywistością. Pamiętacie bajkę o zaczarowanym ołówku? A słyszeliście o drukarkach 3D? No właśnie, wychodzi w zasadzie na to samo, tym bardziej, jeśli przyjrzymy się bliżej drukarce 3D w kształcie… długopisu. Okazuje się zatem, że możemy narysować sobie, a w zasadzie wydrukować, dowolny przedmiot, który przyjdzie nam do głowy, co jest dokładnie tym samym, co robił bohater kreskówki sprzed lat. Wydrukowane przedmioty nie są jeszcze od razu w pełni funkcjonalne, jednak można spodziewać się, że i to niedługo się zmieni.

Peleryna nie-widka?

Kto czytał Harry’ego Pottera ten doskonale wie, czym była Peleryna Nie-widka. Ten kawałek materiału pozwalał stać się niewidzialnym – wystarczyło tylko zarzucić go na głowę. Przydatne ubranie funkcjonowało do tej pory jedynie w świecie magii i czarodziejstwa, nie będąc dostępnym dla zwykłych mugoli. Teraz jednak może się to zmienić. Pewien fizyk na konferencji TED zaprezentował prototyp materiału, który załamuje światło w taki sposób, że ukryte pod nim rzeczy stają się zupełnie niewidzialne. Technologia jest oczywiście jeszcze w fazie projektowania, zapewne minie sporo czasu zanim w sklepach pojawią się na wieszakach peleryny, już teraz jednak sam pomysł wzbudził zainteresowanie służb militarnych.

To zresztą niejedyna innowacja związana z tekstyliami. Warto wspomnieć projekt Jacquard. W roli głównej – inteligentne ubrania. Tkanina, na przykład bawełna, jedwab czy poliester, ma zostać tak zaprojektowana, by przewodzić nasz dotyk. Powtykana w nią elektronika pozwoli kontrolować urządzenia na przykład przed dotknięcie kieszeni, czy rękawa. Łatwo wyobrazić sobie, że jednocześnie stworzone zostaną odpowiednie aplikacje, które pozwolą nam lepiej kontrolować inne urządzenia. Google niedawno rozpoczęło współpracę z marką Levi’s, może się więc okazać, że inteligentne spodnie zobaczymy na własne oczy szybciej, niż nam się wydaje.

Inteligencja w służbie niewidomym

Peleryna nie-widka?Technologia, choć czasem przeraża, w wielu przypadkach może naprawdę w znacznym stopniu ułatwić codzienne funkcjonowanie na bardzo wielu płaszczyznach. Być może już niedługo skorzystają z niej niewidomi. Do tej pory ich znakiem rozpoznawczym i największą pomocą jednocześnie była biała laska pozwalająca na zidentyfikowanie przeszkód na drodze. Teraz pomoże też technologia, o wdzięcznej nazwie SmartCane, która działa trochę jak… nietoperz. Urządzenie umieszczone w górnej części laski wytwarza ultradźwięki, które są w stanie namierzyć przeszkody znajdujące się w promieniu do trzech metrów od użytkownika. Ten o niebezpieczeństwach informowany jest poprzez wibracje o zmiennym natężeniu. Dzięki temu może być spokojny – niewidomy będzie mógł spokojnie szerokim łukiem ominąć wszelkie przeszkody, odpowiednio wcześniej wykryć schody, do których się zbliża, czy krawężnik.

To zresztą niejedyny wynalazek, który ma pomagać niewidomym każdego dnia. Wynaleziono również inteligentne etykiety umieszczane na produktach spożywczych. Gdy etykieta jest zupełnie gładka oznacza to, że jedzenie jest świeże i nadaje się do spożycia. Jednak jeśli pojawią się na niej jakiekolwiek chropowate elementy i nie będzie można już przejechać gładko palcem, jest to znak, że dany posiłek lepiej wyrzucić do kosza, bowiem jego termin przydatności do spożycia już minął.

Szlachetne zdrowie…

Technologia zdrowiu jest pomocna, to wiemy już dzisiaj. Smartwatche pozwalają nam na kontrolę naszego stanu zdrowia. Technologia umieszczona w zegarku nie dość, że przypomina nam każdego dnia o konieczności uprawiania sportu, zachęcając do aktywności fizycznej przez minimum trzydzieści minut dziennie, to potrafi już mierzyć niektóre parametry naszego ciała. Coraz częściej wykorzystuje się na przykład aplikacje do monitorowania snu. Wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie na smartfonie i położyć na noc telefon na łóżku, w pobliżu głowy. Urządzenie przeanalizuje fazy naszego snu. Nie trzeba już też nastawiać budzika – aplikacja sama obudzi nas wtedy, gdy nasz sen będzie najbardziej płytki.

Szacuje się, że do 2020 roku technologia pozwalać będzie na przeprowadzenie bezinwazyjnych i niezwykle tanich badań genetycznych. Może to oznaczać, że jeśli zainstaluje się odpowiednie czujniki np. w toaletach, będzie można bezpośrednio badać ludzki materiał genetyczny i informować jednostki o najmniejszych nawet zmianach praktycznie w czasie rzeczywistym.

Smart home

Roboty już stosunkowo dawno weszły do naszych domów. Choć niewielu jeszcze stać na najbardziej inteligentne rozwiązania na rynku, te już istnieją i mają się całkiem dobrze. System dopasoSmart homewywania temperatury w całym domu, imitowania obecności właścicieli w czasie, kiedy są na wakacjach, czy kontrolowanie poszczególnych urządzeń na odległość, za pomocą smartfona w zasadzie nikogo nie powinno już dziwić. Coraz częściej w naszych czterech ścianach pojawiają się prawdziwe roboty, na przykład pod postacią automatycznych odkurzaczy, które odpowiednio zaprogramowane, nie wymagają w zasadzie naszej ingerencji. Sprzątają same i ułatwiają tym samym życie. Takie inteligentne nowinki pozwalają zaoszczędzić ogromne ilości energii, kontrolują bowiem zarówno natężenie światła jak i jego nadużycia (które mają miejsce, gdy na przykład wychodzimy z pomieszczenia, nie gasząc wcześniej światła). Dbają również o bezpieczeństwo dzięki czujnikom dymu czy ruchu. Techonologie zainstalowane w oknach pozwalają na automatyczne regulowanie stopnia otwarcia w zależności od warunków pogodowych, dzięki czemu domownicy nie muszą martwić się o pozostawione otwarte okna w czasie ulewy.

 

Technologie są nieodłączną częścią naszego życia. I wszystko wskazuje na to, że niebawem w dużej mierze wejdą z butami w kolejne jego aspekty. Nie ma w tym nic złego, trzeba jednak pamiętać o tym, że żadna technologia nie zastąpi zdrowego rozsądku. Nikt i nic nie powinno zwalniać nas z myślenia i analitycznego spojrzenia na świat. Bez tego każde dodatkowe urządzenie może być zgubnym.