Skuteczniejsza windykacja w Polsce?

Choć małe i średnie przedsiębiorstwa od lat walczą o swój byt na polskim rynku, tym razem ananlitycy podkreślają, że ich sytuacja ulega zmianie. Poprawa płynności finansowej firm, to według nich efekt skuteczniejszego dochodzenia należności i lepsza współpraca z zewnętrznymi firmami windykacyjnymi. Można zatem mówić o znacznym spadku niewypłacalności kontrahentów, z którymi przedsiębiorcy podejmują współpracę.

Jak donosi portal finanse.wp.pl, polscy przedsiębiorcy przeciwstawili się wzrastającej tendencji do niespłacania przez kontrahentów zaciągniętych zobowiązań. Więcej pracy mają z kolei firmy windykacyjne, dzięki którym liczba źle wypłacalnych klientów spadła z 40 do 28 proc.

Jednocześnie badanie wykonane dla Bibby Financial Services jednoznacznie wykazało, iż coraz więcej firm korzysta z pomocy profesjonalnych usług windykacyjnych. Oszacowano, że jest to aktualnie 63 proc. firm. Co więcej, podkreśla się, iż nie ma już tak otwartego przyzwolenia, jak niegdyś, do wydłużania terminu opóźnień. Dla coraz większej ilości właścicieli firm- 16 proc. respondentów, już 7 dni zwłoki stanowi znaczący problem. Dla porównania- w ubiegłym roku zaledwie 8,9 proc. przedsiębiorców deklarowało tego rodzaju nastawienie do 7- dniowego opóźnienia.

Mimo to, w ostatnich latach zadłużenie Polaków wciąż drastycznie wzrasta. Tylko w tym roku zadłużenie wyniosło 40 mld zł. Wśród osób, z których firmy windykacyjne najczęściej ściągają wierzytelności są emeryci. Łączne zadłużenie tej grupy społecznej szacuje się na 910 mln zł.

Chcesz uniknąć windykacji i poznać tajniki zarządzania domowym budżetem? A może interesuje Cię pożyczka?  Zajrzyj na stronę: http://www.infofinanse24.pl/

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: Jorma Bork / Pixelio.de