Rząd zapowiada wprowadzenie nowej ustawy deregulacyjnej

Rząd przyjął projekt zalożeń do ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Dzięki niej, zostaną znacząco zmniejszone obowiązki przedsiębiorców. Wiceminister gospodarki, Janusz Piechociński, cytowany przez portal www.forbes.pl , w dzisiejszym wystąpieniu podkreślił, iż ambicją całego rządu jest kontynuowanie procesu deregulacji gospodarki.

 

Projekt, wg ministra, został nazwany czwartą deregulacją. Minister dodał: Projekt zawiera 50 bardzo konkretnych rozwiązań w blisko 30 ustawach. W uzasadnieniu projektu wskazano, że jego celem jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej – między innymi dzięki ograniczeniu obciążeń administracyjnych i uproszczeniu przepisów.

 

Wydłużony zostanie między innymi termin na rozliczenie VAT-u dla dla określonej grupy wiarygodnych w obszarze relacji ze służbami celnymi podmiotów i wymuszamy na administracji celnej, fitosanitarnej i każdej innej działającej w przestrzeni portowej współdziałanie i koordynację działań tak, by odprawa mogła trwać w ciągu 24 godzin.

 

Zdaniem rządu, może dać to nawet 200-250 tysięcy kontenerów dodatkowo przeładowanych w polskich portach. Dodatkowo, zostanie wyłączony podadek VAT za bezpłatną pomoc prawną na rzecz osób niezamożnych korzystających z pomocy społecznej, natomiast propozycje dotyczące opodatkowania korzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych zostały ponownie skierowane do konsultacji i analiz.

 

Centrum Informacyjne Rządu podało w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rady Ministrów, iż przyjęte przez rząd założenia zawierają m.in. rozwiązania służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorstw i wspieraniu inwestycji oraz redukcji kosztownych obowiązków informacyjnych. Minister dodał, iż projet jest „szczególnym zadaniem rządu i koalicji”.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24,                 Zdjęcie: D. Schutz / Kredito24