Rząd planuje podniesienie płacy minimalnej w 2014 roku

Wiceminister pracy i polityki społecznej, Jacek Męcina poinformował o rządowym planie podniesienia placy minimalnej w 2014 roku. „Proponujemy w przyszłym roku wzrost płacy minimalnej o około 80 zł. Sądzę, że w czasie kryzysu nie powinien on być wyższy“ – powiedział polityk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podaje portal www.wp.pl .W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 100 zł do 1600 zł brutto.

 

Jak zaznaczył wiceminister, dynamika spadku bezrobocia w maju 2013 będzie podobna do kwietniowej. Resort finansów szacuje ją na 0,3 pkt proc., choć w żadnym z miesięcy tego roku nie spadnie poniżej 13 procent. Męcina powiedział: „W maju dynamika spadku stopy bezrobocia będzie podobna jak w kwietniu i utrzyma się także w czerwcu. Kluczowa jest sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam będziemy widzieli ożywienie, to oczywiście przełoży się to także na naszą gospodarkę i rynek pracy”.

 

Z ostatnich prognoz resortu pracy wynika, że spadek stopy bezrobocia w maju wyniesie 0,2-0,5 pkt proc., a w kwietniu stopa wyniesie 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Ogólna liczba bezrobotnych wyniosła 2 mln 258,6 tys. osób i spadła wobec marca o 55,8 tys., czyli o 2,4 proc

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: H. Mikulska / Kredito24    Zdjęcie: M. Greitschus / Pixelio.de