Rozwój polskiej gospodarki

Rozwój-polskiej-gospodarkiOd wielu miesięcy Polska odnotowuje wysoki wskaźnik rozwoju gospodarczego. Według przewidywań Komisji Europejskiej , PKB miało w tym roku rozwijać się na poziomie 2,9 proc. , a już teraz zrealizowany raport wykazał, że PKB wyniosło 3,2 proc. Podkreśla się, że tempo rozwoju PKB będzie systemtycznie wzrastać i wkrótce wyniesie 3,4 proc.

 

Taki wynik może napawać optymizmem, bowiem prognozowany wzrost jest aktualnie wyższy o 0,3 punkty procentowe. Co więcej, wynik ten jest jednym z lepszych, na tle innych krajów- zarówno będących w Unii Europejskiej, jak i tych spoza Wspólnoty.

Jednocześnie w porównaniu do reszty państw należących do UE, bezrobocie w Polsce oscyluje na średnim poziomie. Polska uplasowała się w połowie stawki (bezrobocie na poziomie 9,5 proc.), wyprzedzając takei kraje jak Litwa, Łotwa, czy Słowenia. Najwyższy wskaźnik bezrobocia odnotowano w Grecji oraz Hiszpanii, gdzie wynosi ono 24 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się takei kraje, jak Cypr, Chorwacja, Portugalia, czy Słowacja- tam bezrobocie waha się w granicach 12- 18 proc.

 

Państwa, które dotknął kryzys gospdoarczy, nadal borykaja się z problemem braku miejsc pracy. Taka sytuacja utrzymuje się m.in. we Francji ( 10,2 proc. ), Włoszech ( 12,5 proc.), czy Irlandii, gdzie bezrobocie oscyluej na poziomie 10,2 proc.

 

Z kolei na problem bezrobocia nie mogą narzekać takie kraje, jak Japonia, czy Austria- nie przekracza ono 5 proc. Problemu z brakiem miejsc pracy nie mają również Niemcy- tam bezorobice klasyfikuje się na poziomie 5,1 proc.

 Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: I. Kaczmarek/ Kredito24     Zdjęcie: Konstantin Gastmann/ Pixelio.de