Roboty kuchenne – pożyteczne urządzenia, czy kaprys gotujących?

Gdyby pomyśleć, że kilkanaście lat temu w większości kuchni nie było jeszcze mikserów, włos się jeży na głowie. Wydaje się wręcz niewiarygodne, że nasze babcie bez większych problemów radziły sobie z wypiekami i wykwintnymi daniami, nie mając niczego, co samo miksuje, tnie, kroi, czy szatkuje.

Dzisiaj świat kuchni wygląda zupełnie inaczej. Na półkach piętrzą się urządzenia, które mają za zadanie ułatwić funkcjonowanie wśród przepisów kulinarnych. Jeśli jednak dopiero podejmujemy decyzję o zakupie takiej maszyny, przyjaciela i towarzysza niedzielnych obiadów, koniecznie trzeba się najpierw zorientować, co najlepiej wybrać. Nie brakuje bowiem robotów, których jedyną funkcją będzie zajmowanie miejsca na kuchennym blacie.

Co wybrać?

cena-zakup-roboty_kuchenne-kuchniaPrzede wszystkim, zacznijmy od podziału. Mamy do wyboru roboty z misą, które z wyglądu przypominają trochę tradycyjne miksery. Można je jednak znacznie rozbudować dzięki dołączonym elementom. Drugi typ to tak zwane roboty z malakserem którym można siekać, kroić i rozdrabniać składniki. Zwykle posiada on również kielich, w którym przgotujem na przykład koktajle owocowe.

Najważniejsze to odpowiednia moc urządzenia. Należy absolutnie zwrócić na to uwagę, ponieważ te o niskich wartościach mogą pracować jedynie 5-10 minut bez żadnej przerwy. Przyjmuje się, że optymalna moc dla urządzenia, które sprawdzić ma się w warunkach domowych to około 1000W.

Warto zwrócić również uwagę na ilość obrotów czyli prędkości, z jaką obracaj się mieszadła. Średnią wartością jest około 300 obrotów, ale wszystko oczywiście zależy od tego, do czego najczęściej będziemy robota wykorzystywać.

Czy jeśli odpowiednio dopasujemy parametry urządzenia do naszych potrzeb, pomoże nam ono w codziennych, kuchennych obowiązkach? Zdecydowanie tak. Może uwolnić ludzkie ręce od żmudnego kojenia czy szatkowania warzyw, dając mu jednocześnie szansę na zrobienie w tym czasie innej rzeczy. Co więcej, robot kuchenny może być również plusem dla naszego zdrowia. Sprawi bowiem, że przygotowanie pełnych witamin koktajli owocowych, czy zup ze świeżych warzyw zajmie nam zdecydowanie mniej czasu, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod, skupionych wokół noża i deski do krojenia.

To nie są tanie rzeczy

To nie są tanie rzeczyNiestety, taki kuchenny pomocnik nie należy do najtańszych rozwiązań. Jego zakup może znacząco obciążyć rodzinny budżet. Najtańsze, ale i najprostsze modele są do kupienia w cenie od około 200zł. Te nieco bardziej zaawansowane, są już zdecydowanie droższe. Za wielofunkcyjne, sterowane elektronicznie, urządzenie o mocy 1000W, z kielichem, tarczą do rozdrabniania, krojenia i końcówką do wyrabiania ciasta trzeba będzie zapłacić mniej więcej 700zł. Ale to i tak nie jest jeszcze najwyższa cena – roboty z najwyższej półki kosztują nawet 1200zł!

Jeśli marzy Ci się takie właśnie porsche wśród urządzeń kuchennych, które wiernie towarzyszyć Ci będzie w przygotowywaniu posiłków dla Twojej rodziny, ale chwilowo masz pustki w portfelu – nie martw się. Zawsze możesz zwrócić się do Kredito24 i bezpiecznie pożyczyć brakującą kwotę. Nie odkładaj tej decyzji na później – radość ze zdrowego i szybko przygotowanego posiłku jest przecież bezcenna. I uśmiechy Twojej najedzonej rodziny też.