Rewolucja w płatnościach mobilnych.

Powoli zapomnijmy nie tylko o płatnościach gotówkowych, ale i o kartach. W 2013 r. rozpocznie się rewolucja upowrzechniająca płacenie za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Polacy mają być jedymi z najważniejszych liderów podaje wyborcza.biz. Jak działa aplikacja? Wystarczy na telefonie wybrać ikonę Visa, zbliżyć telefon do terminalu w sklepie i po zaledwie 500 milisekundach usłuszmy krótki dźwięk potwierdzający płatność. W tym samym czasie na ekranie telefonu pojawi się informacja, na jaką kwotę został obciążony Twój rachunek.

W polskiej wersji aplikacji nie znajdziemy narazie wysokości kwoty, jaka została na koncie. W praktyce transakcja ta może trwać kilka, a nawet kilkanaście sekund. Wciąż zdarza się, że bywa dla sprzedawców zupełną nowością. Płatności telefonem, tak samo jak w przypadku płatności zbliżeniowych kartą, dokonuje się bez podawania kodu PIN, chyba że kwota transakcji przewyższa 50 zł. Jest też możliwość ustawienia funkcji która żąda PIN-u przy dokonywaniu każdej płatności, co jednak powoduje spowolnienie zakupów. Rok 2013 ma być pod tym względem przełomowy i planuje się aby w 2020 r. połowa transakcji wykonywanych przez posiadaczy kart Visa w na naszym kontynencie będą to transakcje mobilne. Technologię tą musi zaakceptować jednak jak najwięcej banków i operatorów komórkowych, gdyż aplikacja w telefonie musi być powiązana z kontem bankowym.

Jak wynika z raportów Polacy z możliwości płacenia zbliżeniowo korzystają najczęściej i w maju kartami Visa nasiu rodacy płacili średnio 1,2 razy na sekundę. W Polsce czytniki zbliżeniowe znaleźć można nie tylko w wielkich sieciach handlowych, ale również w małych sklepach osiedlowych. Jak podaje gazeta Polska jest jednym z najważniejszych rynków dla firm planujących wdrażanie tych nowoczesnych rozwiązań bankowych. Już teraz VISA ma 20 modeli telefonów certyfikowanych przez firmę, a do nich wkrótce dołączy kolejne 10. Do wprowadzenia na rynek płatności mobilnych przymierza się również MasterCard i prawdopodobnie już we wrześniu firma wprowadzi we współpracy z siecią T-Mobile aplikację o nazwie “mobilny portfel”. A my Polacy dostaniemy ją jako pierwsi w Europie.  Rozmowy pomiędzy operatorami a bankami trwają, ale wygląda obiecująco.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Małolepszy, Zdjęcie:Julian Schräder /PIXELIO