Rejestr Firm Pożyczkowych

Rejestr-Firm-POżyczkowychDotychczas na próżno było szukać rejestru firm udzielających pożyczki w Internecie. Wynika to z faktu nieuregulowanai tej kwestii dotyczącej rynku finansowego. Jednakże za sprawą Związku Firm Pożyczkowych, każdy może bezpłatnie znaleźć informacje o określonych firmach pożyczkowych i sprawdzić ich wiarygoność. Choć nie jest to obowiązkowa baza firm, to jednak każda firma, która dba o dobry wizerunek wśród klientów zabiega o wpis do tego rejestru.

Baza firm pożyczkowych

Choć przez moment pojawił się pomysł dotyczący stworzenai rejestru firm pożyczkowych, te obietnice nie zostały zrealizowane przez rząd. Odpowiedzią na to było utworzenie bazy wiarygodnych i odpowiedzialnych pożyczkodawców oferujących swoje usługi w Internecie przez Związek Firm Pożyczkowych (ZFP). Mimo to firmy przynależące do zrzeszenia, nadal apelują o stworzenei rejestru, który pozwoli na regulację rynku mikropożyczek w Polsce, a jednocześnie wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa oferowanych produktów finansowych w Sieci. Choć rejestr ruszył niedawno, w spisie znajduje się już około 100 firm z sektora poabankowego. Dzięki nowopowstałej bazie, każdy ma szansę zapoznać się z informacjami dotyczącymi rejestracji podmiotu gospodarczego. Co ciekawie, w bazie firm pożyczkowych znajdziemy tez te, które działają wyłącznie na rynku lokalnym. Aby dołączyć do listy należy okazać: umowę zawarcai pożyczki, formularz informacyjny, wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, ankietę, regulamin strony internetowej, na której swoje usługi oferuje pożyczkodawca, jak również tabelę, w której znajdują się dan edotyczące pobieranych opłat oraz prowizji.

Kogo nie znajdziemy w rejestrze?

Kto nie może liczyć na wpis do rejestru odpowiedzialnych pożyczkodawców? Związek Firm Pożyczkowych podkreśla, że w bazie nie zostały ujęte firmy, które mogą prowadzić pseudopożyczkową działalność. Oznacza to, że na rejestrację nei mogą liczyć te firmy, które pobierają bezzwrotne opłaty wstępne ( nieuzasadnione), kreujące możliwość uzyskania pożyczek nawet przez osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, jak również te, które w rzeczywistości nie przyznają pożyczek. Bez wątpienia na wpis do rejestru Firm Pożyczkowech nie mogą liczyć także firmy, które zajmują się wyłudzaniem danych osobowych i nie umożliwiają ich usunięcia z bazy firmowej.

Czym jest Związek Firm Pożyczkowych?

ZFP to stowarzyszenie skupiające odpowiedzialnych pożyczkodawców oferujących swoje usługi finansowe na terenie Polski. Zadaniem organizacji jest wypracowanie standardów biznesowych oraz etycznych, dzięki czemu zostanie zmieniony wizerunek firm pożyczkowych. Jednocześnie ZFP opowiada się za uregulowaniem rynku pożyczek w Polsce, przez co pożyczanie w Internecie stanie się bezpieczniejsze, a wizerunek wiarygodnych firm nei będzie utożsamiany ze stereotypowym poglądem na sektor pozabankowy. Nadrzędnym celem ZFP jest wyjście naprzeciw potrzebom konsumentów, dzięki czemu edukacja na temat produktów finansowych w Poslce, pozwoli na zmniejszenie ryzyka popadnięcia w długi i uwikłania się w pętlę zadłużenia.

Autor: Irena Kaczmarek