Reforma emerytur – jakie zmiany szykuje rząd?

Ministrowie pracy i finansów w rządzie Tuska przedstawili wczoraj trzy propozycje zmian w planowanej reformie emerytalnej. Pierwsza polega na przesunięciu na subkonto w ZUS tych części oszczędności w funduszu, które są w obligacjach. Dwa pozostałe odnoszą się do dobrowolności – zakładają, że w OFE zostaliby tylko ci, którzy złożyliby specjalną deklarację. Pozostali trafiliby ze swoimi aktywami do ZUS.

 

Ponadto, jak informuje portal www.biznes.gazetaprawna.pl, w jednym z tych wariantów warunkiem byłoby dopłacanie dodatkowo 2 proc. składki z własnej kieszeni. Jeśli któryś z wariantów dobrowolności wejdzie w życie, zapewne większość ubezpieczonych w OFE trafi do ZUS.

 

Decyzja ma zapaść w ciągu kilku tygodni. Przeciwnicy reformy kwestionują w głównej mierze wyliczenia dotyczące długu. Twierdzą, że rząd powinien je zmniejszyć o 150 mld zł wpływów z prywatyzacji. Najważniejsza część dyskusji będzie dotyczyła kwestii uniknięcia pokusy zadłużania państwa po nieuniknionym „efekcie OFE”.

 

Prezentację raportu poprzedziły zawirowania na GPW. Inwestorzy spekulowali, co stanie się z akcjami, które stanowią aktywa OFE. Nastroje uspokoiło zapewnienie MF, o pozostaniu w OFE bądź . Póki się nie wyjaśni, który z wariantów wybierze rząd, należy się spodziewać nerwowych reakcji.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: H. Mikulska / Kredito24    Zdjęcie:  H. Braxmeier / Pixelio.de