Redukcja zatrudnienia w sektorze bankowym.

Do początku przyszłego roku pracę w banku straci około 2,5 tyś. osób podaje Rzeczpospolita.pl.  Jak przewidują eksperci będzie to ostatni etap ostrych cięć w zatrudnieniu w tym sektorze. Fala zwolnień to nie tylko efekt słabnących perspektyw gospodarki, ale również zmiany strategii tych instytucji. W przypadkach niektórych banków redukcje będą drastyczne i pracę może stracić nawet 2/3 zatrudnionych osób. Jak podaje portal, przykładem takim może być DnB Nord.

 

Restrukturyzacja zatrudnienia ma być podzielona na dwa etapy. I tak do końca pierwszego kwartału przyszłego roku bank ma zwolnić do 300 osób, a w kolejnym etapie, w połowie przyszłego roku, kolejne 350. Zmiany w zatrudnieniu wynikają głównie ze zmian modeli biznesowych banków. Jak tłumaczą się dyrektorzy banki muszą dostosowywać koszty do zmian struktur przychodów. Polski BNP Paribas do połowy przyszłego roku również zamierza zwolnić ponad 400 pracowników. Nordea , planująca program restrukturyzacji,ma zamknąć około 60 placówek i zwolnić blisko 400 osób. W kwietniu  również Bank BPH poinformował, że planuje zmienjszyć zatrudnienie o nawet 600 pracowników już do końca listopada 2012 r.

Zwolnienia na taką skalę trwają również w Banku Handlowym, który planuje zlikwidować 60 placówek detalicznych i zmniejszyć zatrudnienie o prawie 600 osób. Banki tłumaczą się pozytywnymi rezultatami tych zmian, które jak zauważają, nierzadko są już widoczne i jak pokazują raporty znacznie spadłu koszty. Według informacji podanych przez Komisję Nadzoru Finansowego w końcu czerwca tego roku zatrudnienie w bankach wynosiło 176,1 tyś. osób, w tym ponad 72 tyś.  Znajdowało zatrudnienie w centralach. Ponadto eksperci uspokajają, że nie dalsze zwolenienia nie powinny  już nastąpić w tym sektorze. Jak podaje KNF w pierwszej fali kryzysu zatrudnienie w bankach spadło o 6 tys. etatów, w ciągu restrukturyzacji  zatrudnienie w sieciach sprzedaży spadło o kolejne niemalże 4 tysiące. Zwiększano natomiast zatrudnienie w centralach.

Jednak perspektywy przed bankami nie są zbyt obtymistyczne, co może oznaczać kolejne analizy struktur zatrudnienia i dopasowanie do sytuacji rynkowych, co wiąże się oczywiście z kolejnymi zwolnieniami. Jak podają specjaliści wielkoskalowych fal zwolnień już się nieprzewiduje. Takie restrukturyzacje przeprowadzane są zazwyczaj w sytuacji gwałtownego pogorszenia wyników finansowych lub zmian regulacyjnych, które wpływają na możliwości sprzedaży produktów co nie jet przewidywane. Duże reducje natomiast mogą zaskoczyć w przypadku działań konsolidacyjnych, którym gospodarka sprzyja.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Malolepszy; Zdjęcie: Gerd Altmann  / pixelio.de