Raport z rynku nieruchomości. Mieszkania tanieją, co z kredytami?

Jak podaje Money.pl spadają ceny mieszkań na rynku polskim. W lipcu ceny spadły, ale jeżeli się porówna zmiany stawek na przestrzeni miesięcy można zauważyć, że w ciągu roku ceny mieszkań spadły o 4,6%. Na zmianę trendu nie ma co liczyć, gdyż nie przewiduje się ożywienia popytu. Jak podaneje Money bazując na wynikach z raportu przeprowadzonego przez portal domy.pl średnie ceny mieszkań w niektórych miastach jak Kielce czy Wrocław spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o ponad 7%.

Do ponad 5% taniej można kupić równieź mieszkanie w Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Szczecinie. Wyjątek wśród większych miast stanowi Rzeszów, gdzie cena m2 za mieszkanie oferowane na rynku wtórnym jest wyższa o 2,9% w stosunku do lipca 2011 roku. Nieciekawie wygląda natomiast sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Banki nie chętnie udzielają tanich kredytów, a te które trzymają atrakcyjną ofertę nie radzą sobie z ilością wniosków na czas. Średnia marża kredytu mieszkaniowego w sprzedaży wiązanej wzrosła już ponad poziom 1,5 p.p. Popularność kredytów walutowych również spada na rynku i od kilku kwartałów można zaobserwować, iż bank wycofują się z tego sektora działalności. W II kwartale 2012 r. udzielono zaledwie 1,3 tyś. kredytów mieszkaniowych w obcej walucie. Stanowi to spadek o 76% w stosunku do kwartału wcześniej i aż o 86% spadek niż w analogicznym okresie roku 2011.

Ponadto w ostatnim kwartale tylko w 5 bankach odsetek kredytów walutowych znalazł się w przedzale 10-20%, a w żadnym nie przekroczył 20 proc. Na dodatek obecna oferta na rynku jest coraz mniej atrakcyjna dla klientów z uwagu na wymagany wkład własny i wysokie marże. Przez ostatni miesiąc oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych nie uległo zmianie, a 3-mieś. stawka WIBOR wynosi aktualnie 5,12%, w ciągu lipca i w czerwca ani razu nie wyszła poza przedział 5,1-5,14. Stawka EURIBOR też cały czas się obniża do czego przyczyniło się obniżenie na początku lipa stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. W ciągu miesiąca spadła ona z poziomu 0,5% do 0,29%, a jeszcze jesienią ubiegłego roku wynosiła 1,6 proc. W efekcie tych zmian w ciągu ostatnch 10 miesięcy rata kredytu wyrażona w euro obniżyła się o prawie 15%.

Analizując jak ponad połowa obecnych klientów szukających mieszkań poszukuje lokali można zauważyć, że najwięjszym powodzeniem cieszą się te o powierzchni do 50 m2. 25% zainteresowanych zakupem lokalu szuka mieszkania o powierzchni od 41 do 50 m2, co odpowiada powierzchni przeciętnego mieszkania 2-pokojowego. Trochę ponad 1/4 stanowią klienci szukający lokali mniejszych, kawalerek i małych mieszkań 2-pokojowych. Przedmiotem poszukiwań 30% z nich, co stanowi 8,7% wszystkich poszukujących, są mieszkania najmniejsze, nie przekraczające 30 m2. Mniej niż połowa poszukuje ofert o powierzchni przekraczającej 50 m2. Pomimo iż tak naprawdę mieszaknia duże, mierzące ponad 70 m2, zapewniających większą przestrzeń do życia i poczucie komfortu, takiego mieszkania szuka zaledwie co szósty klient. Należy pamiętać, że jakość życia, w tym ilość pokoi, ich powierzchnia, ułożenie, pozwalają na zachowanie prywatności, intymności oraz poprawiają samopoczucie oraz stosunki rodzinne. Nie warto może się spieszyć z kupnem a poczekać trochę, aż ceny spadną?

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

Autor: K.Małolepszy; Zdjęcie: Thorben Wengert/pixelio.de