Raport UOKiK: uchybienia zakupów dokonywanych na pokazach

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, praktyki stosowane przez wielu przedsiębiorców podczas pokazów, na  których sprzedaje się produkty takie jak kołdry, czy garnki, sa niezgodne z prawem. Najczęściej podkreślane przez ekspertów uchybienia to m.in. mało drobiazgowe informowanie klientów o możliwości odstąpienia od zawartej umowy, czy też koszty związane z ewentualnym zwrotem zakupionej rzeczy.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił bliżej przyjrzeć się zasadom funkcjonowania na polskim rynku zakupów dokonywanych na pokazach. Jak się okazało, wiele przedsiębiorstw stosuje praktyki niezgodne z prawem. Firma Eco- Vital w celu osiągnięcia jak największych korzyści finansowych, posługiwała się takimi zachowaniami jak opłaty naliczane w wysokości 500 zł za możliwość odstąpienia od umowy, czy też zmuszała kontrahentów do osobistego zwrotu zakupionego produktu. Co jednak najważniejsze, firma najczęściej nie powiadamiała swoich klientów o możliwości rezygnacji z umowy.

 

Jak donosi portal serwisy.gazetaprawna.pl , tego typu firmy obowiązane są do sygnalizowania kontrahentom o możliwości odstąpienia od umowy zakupu. Co więcej, osoby dokonujące transakcji na tego rodzaju pokazach, objęte są specjalnymi przywilejami, tj. do bezkosztowej rezygnacji w ciągu 10 dni od dokonania zakupu. Jednakże pzepisy te nie były respektowane przez wiele przedsiębiorstw oferujących tego rodzaju usługi, o czym świadczą liczne skargi klientów złożone do UOKiK.

 

Urząd postanowił ukarać spółkę za powstałę uchybienia grzywną w wysokości prawie 200 tys. zł. Spółka zapowiedziała odwołoanie się od decyzji UOKiK.

Interesuje Cię pożyczka? Wejdź na Infofinanse24.pl.

 

Autor: I. Kaczmarek / Kredito24  Zdjęcie: Jorma Bork / Pixelio.de